Фото: Pablo Moreno-Yaeger / UW-Madison
Глобальне потепління та пов'язане з ним танення льодовиків може призвести до збільшення кількості вивержень вулканів у різних куточках світу. Раніше подібний ефект спостерігався в Ісландії, а тепер це може загрожувати таким регіонам, як Антарктида, Нова Зеландія, Північна Америка та Росія. Водночас, масові виверження вулканів призведуть до викидів парникових газів, що ще більше прискорить глобальне потепління. Про це йшлося на Конференції імені Ґольдшмідта.
Щоб зрозуміти, як саме зледеніння впливає на частоту виверження вулканів, науковці дослідили шість вулканів у Чилі, що були активними під час Останнього льодовикового максимуму. За допомогою радіоізотопного аналізу порід та дослідження кристалів у них, вчені встановили час вивержень. Виявилося, що 26-18 тисяч років тому, коли ці вулкани були вкриті товстим шаром льоду, частота та сила їхніх вивержень значно зменшилися.
З'ясовано, що під час льодовикового періоду на глибині 10-15 кілометрів під поверхнею вулканів утворився великий резервуар магми, багатої на силікати. Коли льодовик почав танути, тиск на земну кору зменшився, що призвело до розширення газу в магмі та спричинило виверження.
Ці процеси можуть повторитися в будь-якому з 245 потенційно активних вулканів, розташованих на відстані до п'яти кілометрів від льодовика. Особливу загрозу вони становлять для територій, де вже спостерігається відхід льодовиків та підняття земної кори, наприклад, в Антарктиді.
Нагадаємо, Собаки й коти допомагають зберегти ясність розуму у старості — дослідження
Ростислав Шваник - pravdatutnews.com