Фото: Unsplash
Марс, який колись мав річки та рідку воду, став холодною безплідною пустелею, і це — не випадковість. Нове дослідження на чолі з планетологом Едвіном Кайтом із Чиказького університету показало: така доля була неминучою через особливості атмосфери й геології планети.
Про це пише Daily Galaxy.
Кайт пояснив, що Марс ніколи не був стабільно придатним для життя — на планеті лише іноді з’являлася рідка вода, а теплі періоди змінювалися тривалими фазами посухи. Ці цикли стали можливими через незбалансований вуглецевий цикл: на відміну від Землі, Марс майже не має діючих вулканів, а отже, не може регулярно поповнювати атмосферу вуглекислим газом.
Ключові дані вчені отримали завдяки роверу NASA Curiosity, який виявив на поверхні планети породи, багаті на карбонати. Саме вони вказують на процеси, під час яких навіть малі обсяги води могли "висмоктувати" CO₂ з атмосфери та фіксувати його в камені.
На відміну від Землі, де завжди є вулкани, що діють, Марс наразі перебуває у стані вулканічного спокою, і середня швидкість вулканічного виділення газів на Марсі низька, — пояснив Кайт.
Автори підкреслюють: хоч на Марсі іноді з’являлася вода, цього було недостатньо. Зв’язок між наявністю води та породами, багатими на карбонати, дозволяє краще зрозуміти, чому планета втратила свій потенціал для життя. Рідка вода виводила вуглекислий газ із атмосфери, закріплюючи його в камені, і через відсутність вулканічного «доповнення» атмосфера просто виснажилася.
Нагадаємо, NASA виявило нові докази існування води на Марсі: "К’юріосіті" знайшов мінеральні хребти
Юлія Педюк - pravdatutnews.com