Брак сну негативно впливає на обмін речовин у мозку - дослідження

Брак сну негативно впливає на обмін речовин у мозку - дослідження
Недосипання змінює обмін речовин у мозку, змушуючи його перенаправляти ресурси з важливих когнітивних процесів — таких як мислення та запам’ятовування — на захист клітин від загибелі.

Ці метаболічні зміни подібні до тих, що трапляються в клітинах людей із хворобою Альцгеймера та іншими нейродегенеративними порушеннями. Оскільки значна частина дорослих і майже всі підлітки регулярно недосипають, покращення якості сну може зменшити ризик розвитку таких захворювань.

Відповідне дослідження опубліковані в журналі Science Signaling.

Науковці створили схему, що демонструє, як мозок розподіляє енергетичні ресурси під час повноцінного сну (зліва) та при недосипанні (справа). У середньому ряду показано процеси, потрібні для збереження життя клітин, а в нижньому — ті, що забезпечують передачу сигналів між нейронами, необхідну для мислення. Щоб вивчити вплив недосипання, дослідники проаналізували результати попередніх експериментів на тваринах і людях. Ці роботи розглядали, як змінюються витрати енергії, метаболізм, утворення синапсів і когнітивна функція залежно від тривалості сну.

Один із ключових висновків: недосипання порушує баланс між анаболізмом (створення нових речовин у клітинах) та катаболізмом (їх розпадом), причому переважає саме катаболізм. Умови недостатнього сну змушують мозок витрачати більше енергії на базове виживання клітин, зокрема нейронів і глії, що їх підтримує. При цьому знижується доступність глюкози — основного джерела енергії для мозку. Організм починає активніше розщеплювати жири, утворюючи їхні окиснені форми, які можуть пошкоджувати нейрони. Це створює стан окисного стресу, що може викликати пошкодження ДНК.

Ці метаболічні зрушення впливають не лише на нейрони, а й на інші клітини, що споживають багато енергії — зокрема м’язові, жирові та печінкові. Утім є й позитивні новини: науковці знайшли докази того, що негативний вплив недосипання можна зменшити. Наприклад, одне з досліджень показало, що мелатонін, який покращує якість сну, допомагає зменшити прояви симптомів хвороби Альцгеймера. Подальші дослідження допоможуть краще зрозуміти, як нормалізація сну впливає на загальний стан організму.

Нагадаємо, Штучний замінник цукру зробив людей у три рази голоднішими – дослідження

Юлія Педюк - pravdatutnews.com

Читайте також
Зіниці можуть допомогти зрозуміти, як мозок обробляє спогади під час сну, - дослідження Зіниці можуть допомогти зрозуміти, як мозок обробляє спогади під час сну, - дослідження
Дослідження може стати основою для розробки методів покращення пам’яті у людей і допоможе у вдосконаленні алгоритмів штучного інтелекту
Смартфони не головна причина відволікання людей – дослідження Смартфони не головна причина відволікання людей – дослідження
Нове дослідження доводить, що люди відволікаються незалежно від наявності смартфона поруч
”Критичне вікно”: вчені визначили вік, коли мозок починає старіти швидше ”Критичне вікно”: вчені визначили вік, коли мозок починає старіти швидше
Старіння – це поступовий процес, але дослідники з’ясували, що в певний період життя мозок починає старішати значно швидше.
Load next