Мобілізація 2025: як інвалідність впливає на призов і контрактну службу

Мобілізація 2025: як інвалідність впливає на призов і контрактну службу
З 1 травня в Україні продовжено мобілізацію та воєнний стан

З 1 травня в Україні продовжено мобілізацію та воєнний стан. Проте ця норма не стосується чоловіків, які мають інвалідність, — вони за законом не підлягають призову. Водночас повістку вони все ж можуть отримати.

Про це для УНІАН розповіла адвокат АО Evrikalaw Мирослава Мостова.

Кого з інвалідністю не мобілізують

Згідно із законодавством, мобілізація осіб з інвалідністю 1, 2 чи 3 групи заборонена. При цьому немає значення, яка саме група — усі вони мають підставу для звільнення від призову. Однак слід мати належне медичне підтвердження інвалідності — зокрема, висновок ВЛК. Без цього захист не діє.

Попри заборону на мобілізацію, особам з інвалідністю можуть вручити повістку. Це не є порушенням закону, оскільки працівники ТЦК мають право викликати на проходження військово-лікарської комісії будь-кого, щоб перевірити стан здоров’я. Якщо людина не перебуває на обліку або не надала документи про інвалідність, їй слід з’явитися до ТЦК з відповідними паперами.

Чи можуть особи з інвалідністю служити добровільно

Мостова зазначає: громадяни з інвалідністю можуть укладати контракт на службу, якщо бажають. Їх зазвичай направляють у тилові частини, поруч з місцем проживання. Командири не мають права залучати таких військових до бойових дій, навіть якщо вони висловили бажання служити — це можливо лише з особистої ініціативи та з урахуванням медичних обмежень.

Термін служби і рекомендації

Контракт підписується на стандартні терміни: для рядових — на 3 роки, сержантів і старшин — на 3–5 років. Проте юристка радить особам з інвалідністю укладати контракт не більше ніж на рік, щоб у разі погіршення стану здоров’я була можливість його не продовжувати. Якщо самопочуття дозволяє — контракт можна продовжити ще на рік.

Чи можна виїхати за кордон з інвалідністю

За словами адвокатки, особи з інвалідністю — незалежно від групи — можуть вільно перетинати кордон. Для цього потрібно надати офіційний документ, що підтверджує інвалідність, зокрема довідку ВЛК з зазначенням групи.

Що з 3 групою інвалідності

Інвалідність не дає автоматичної відстрочки — документи необхідно подавати до ТЦК або через застосунок "Резерв+". Зараз статус "обмежено придатний" скасовано. Після повторного проходження ВЛК особу можуть визнати придатною, непридатною або тимчасово непридатною. Найчастіше особи з 1 і 2 групою визнаються непридатними, а з 3 групою — тимчасово непридатними з необхідністю повторного обстеження через 6–12 місяців.

Нагадаємо, у застосунку "Резерв+" з'являться нові типи відстрочок від мобілізації

Олена Стебніцька - pravdatutnews.com