Фото: Храм Ста Верна в Ксаре, Гозо
На Мальті археологи та активісти з охорони спадщини занепокоєні будівельними роботами поблизу археологічного комплексу Санта-Верна, одного з найдавніших храмів на острові. Про це пише Arkenews.
Храм, розташований у селі Шаара на острові Гозо, датується приблизно 5000 роком до нашої ери і є важливим свідченням неолітичного життя Середземномор'я. Попри численні дослідження, які підтверджують його значущість, будівництво поблизу продовжується. Екологи з організації Flimkien Għall-Ambjent Aħjar (FAA) заявляють про "системну недбалість" і вимагають негайної зупинки робіт.
Храм має трилопатеву форму. Розкопки, що проводилися у 1908, 1911, 1961 роках та з 1987 по 2015 роки, виявили апсиди, вапнякову підлогу, людські останки та унікальні артефакти, зокрема фігурки у вигляді равликів і давнє кам'яне мощення. Знайдені матеріали свідчать про безперервне заселення території від періодів Гħар-Далам і Скорба (5000−4100 до н.е.).
Попри це, Управління культурної спадщини спочатку стверджувало, що на місці забудови немає історичної цінності. Цю заяву спростували місцеві мешканці, які повідомили про знайдені людські черепи. FAA закликала зупинити використання важкої техніки, називаючи це "культурним вандалізмом".
Хоча Санта-Верна менш відома, ніж комплекси Джгантія чи Хаджар-Кім, вона має не меншу археологічну цінність. Її архітектура та знахідки кидають виклик традиційним уявленням про неолітичне будівництво.
Експерти закликають включити Санта-Верну до попереднього списку Світової спадщини ЮНЕСКО та переглянути національну політику забудови біля археологічних зон. Ситуація навколо храму є попередженням: без належного контролю сучасна урбанізація може знищити незамінну спадщину.
Нагадаємо, у Норвегії археологи виявили залишки втраченого середньовічного міста
Ростислав Шваник - pravdatutnews.com