Уряд планує п’ятикратне підвищення допомоги при народженні дитини: що пропонують і чим обурені експерти

Уряд планує п’ятикратне підвищення допомоги при народженні дитини: що пропонують і чим обурені експерти
Кабінет Міністрів України схвалив новий законопроєкт, який передбачає масштабне оновлення системи фінансової підтримки батьків при народженні дитини

Фото: Pexels

Кабінет Міністрів України схвалив новий законопроєкт, який передбачає масштабне оновлення системи фінансової підтримки батьків при народженні дитини. Ключова ініціатива — збільшення одноразової виплати з нинішніх 10,3 тис. грн до 50 тис. грн. Проєкт уже зареєстровано у Верховній Раді, а його впровадження заплановано на початок 2026 року.

Про це розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.

Що зміниться

За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, оновлення допомоги — частина державної демографічної стратегії. Востаннє розмір виплат при народженні дитини переглядався у 2014 році.

Окрім п’ятикратного зростання одноразової виплати, передбачається і суттєве збільшення щомісячної допомоги:

  • Жінки без трудового стажу після пологів зможуть отримувати до 7 тис. грн щомісяця замість поточних менш ніж 1 тис. грн.
  • Щомісячна допомога для догляду за дитиною до року надаватиметься одному з батьків або опікуну. Конкретна сума ще не затверджена, але у Мінсоцполітики пропонують також орієнтуватися на 7 тис. грн.
  • Після досягнення дитиною одного року батьки зможуть обирати: або вийти на роботу, отримуючи при цьому щомісячну виплату в розмірі 8 тис. грн, або залишитись із дитиною вдома — в такому разі держава продовжить сплачувати за них єдиний соціальний внесок до трирічного віку дитини.

Також уряд зберігає програму «Пакунок малюка» — батьки, як і раніше, зможуть обрати або набір речей для новонародженого, або грошову компенсацію (понад 7,5 тис. грн).

Чому це важливо

Рівень народжуваності в Україні зазнав стрімкого падіння з початку повномасштабної війни. Якщо до 2022 року на одну жінку припадало в середньому 1,16 дитини, то зараз — лише 0,9. Зміни у виплатах — частина Стратегії демографічного розвитку до 2040 року, яка має на меті стабілізацію населення і підтримку молодих сімей.

У чому критика

Не всі експерти позитивно оцінюють ініціативу. Деякі з них нагадують, що схожі кроки у 2005 році дали лише короткостроковий ефект. Причина — відсутність комплексної інфраструктури для догляду за дітьми: дитячих садків, шкіл із продовженим днем, безоплатного харчування та гуртків.

Крім того, лунають застереження, що виплати можуть стимулювати народження дітей «заради грошей». Кирило Невдоха з Національного офісу дітей і молоді зауважує, що щороку тисячі дітей втрачають батьківське піклування. Тож наголошує: підтримка має бути не лише грошовою, а й соціальною — житло, якісний догляд, доступ до освіти та можливість батькам працювати.

Позиція уряду

Перший заступник міністра соціальної політики Дарина Марчак переконана, що сума виплат не настільки велика, аби спонукати до безвідповідального батьківства. Вона також підкреслила, що регулярна щомісячна допомога зменшить фінансову залежність жінок після пологів від чоловіків або родини.

Законопроєкт проходить розгляд у парламенті. Якщо його ухвалять, нові виплати почнуть діяти з початку наступного року, а необхідне фінансування уряд планує закласти у бюджет-2026.

Нагадаємо, МОН скасувало суперечливі зміни до правил дистанційного навчання

Олена Стебніцька - pravdatutnews.com

Читайте також
Уряд України може підвищити зарплати поліцейським – Клименко Уряд України може підвищити зарплати поліцейським – Клименко
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомив, що Кабінет міністрів може розглянути питання підвищення зарплат для співробітників Національної поліції
Головні новини України за 11 серпня Головні новини України за 11 серпня
Коротко про головні події на сьогодні. Знай більше з ПравдаТУТ NEWS.
Load next