Російська пасажирська авіація опинилася у глибокій кризі, яка лише поглиблюється на тлі західних санкцій та внутрішніх економічних проблем. Ситуація в галузі стрімко погіршується і вже найближчими роками може призвести до системного обвалу – не пізніше 2027 року.
Про це повідомляє Служба зовнішньої розвідки України.
Через санкції російські авіакомпанії втратили доступ до офіційного обслуговування літаків Boeing і Airbus, а ремонт через канали так званого «паралельного імпорту» виявився не лише складнішим, а й значно дорожчим – витрати на техобслуговування зросли майже на 40%.
За даними СЗРУ, майже половина літаків Airbus, що є на озброєнні у російських компаній, наразі не використовується. Наприклад, у компанії S7 із 39 літаків серії A320/A321 у повітрі лише вісім, решта – на стоянках через технічну несправність або нестачу комплектуючих.
Проблеми зачіпають не лише авіапарк, а й функціонування інфраструктури. З початку 2025 року понад 450 разів тимчасово зупинялась робота аеропортів, ще понад 730 рейсів були змушені змінити пункти посадки. За три дні на початку липня авіакомпанії втратили понад 250 мільйонів доларів.
В умовах наростаючих витрат перевізники піднімають ціни на квитки. Вартість перельоту до російських курортів зросла до майже 400 доларів, що на 12,5% більше, ніж у минулому році. Очікується подальше підвищення – ще на 15%, однак вже зараз спостерігається падіння попиту щонайменше на 7%.
Водночас російське літакобудування переживає не меншу кризу. Нові моделі вітчизняних літаків, що ще не вийшли у серійне виробництво, вже подорожчали на 45–70% від початково закладеної вартості. За оцінками аналітиків, щороку російський цивільний авіапарк може скорочуватись на 50–100 літаків.
Якщо поточні тенденції збережуться, повний колапс російської авіаційної галузі є лише питанням часу.
Нагадаємо, Росія прагне відновити авіасполучення зі США, але стикається з опором ЄС — Politico
Олена Стебніцька - pravdatutnews.com