Японські вчені створили унікальний мідний сплав для космічних технологій, що працює при -200°C

Японські вчені створили унікальний мідний сплав для космічних технологій, що працює при -200°C
Цей сплав діє як актуатор, перетворюючи теплову енергію в рух та перемикаючи теплопередачу залежно від температури

Фото: Communications Engineering

Японські вчені розробили унікальний мідний сплав із ефектом пам’яті форми, який зберігає свої властивості при наднизьких температурах, до -200°C. Цей прорив може знайти широке застосування в космічній техніці, охолодженні телескопів та зберіганні водню. Результати дослідження опубліковані в журналі Communications Engineering.

Ефект пам’яті форми означає, що матеріал здатен повертатися до своєї первісної форми після деформації при охолодженні, достатньо лише його нагріти. Найпоширеніші сплави, такі як Ni-Ti, працюють лише до -20°C. Інші матеріали, що могли б зберігати форму при температурі нижче -100°C, досі були непридатними для практичного використання.

Науковці з Університету Тохоку, Івате, JAXA, Національної астрономічної обсерваторії Японії, Токійського міського та Кіотського університетів створили новий сплав на основі Cu-Al-Mn. Вони вже побудували прототип термомеханічного перемикача, який ефективно працює при -170°C. Цей сплав діє як актуатор, перетворюючи теплову енергію в рух та перемикаючи теплопередачу залежно від температури.

Провідний автор дослідження Тосіхіро Оморі зазначив:

Ми були вражені, коли побачили, що сплав працює при -170°C. Жоден інший відомий сплав з ефектом пам’яті не здатен на таке.

Перспективи застосування

Cu-Al-Mn став першим матеріалом, що забезпечує високу потужність при температурах нижче -100°C, відкриваючи шлях до створення кріогенних актуаторів. Його потенційні сфери використання охоплюють охолодження космічних телескопів, водневі системи та космічні місії, де компактність і надійність мають критичне значення.

Нагадаємо, Netflix уперше використав генеративний ШІ для спецефектів у серіалі

Ростислав Шваник - pravdatutnews.com

Читайте також
"Хаббл" сфотографував фрагмент туманності Розетка, де народжуються нові зірки "Хаббл" сфотографував фрагмент туманності Розетка, де народжуються нові зірки
На новому зображенні, отриманому телескопом "Хаббл", зафіксовано ділянку туманності Розетка розміром всього 4 світлові роки
Японія запустила навігаційний супутник на новій флагманській ракеті Японія запустила навігаційний супутник на новій флагманській ракеті
Японія успішно запустила навігаційний супутник Michibiki 6 на борту новітньої ракети Н3
Load next