Фото: Unsplash
Астрономи з NASA виявили незвичну структуру в одній із найближчих до нас галактик — NGC 4945. За словами дослідників, ця галактика є своєрідною «скам’янілістю», що дрейфує в космосі та зберігає сліди давньої події, яка може змінити уявлення людства про формування та еволюцію галактик.
Про відкриття повідомило видання ECONews, посилаючись на науковців з Годдардського центру космічних польотів.
Завдяки телескопам XMM-Newton і Chandra астрономи вловили незвичні рентгенівські сигнали від спіральної галактики NGC 4945, розташованої за 13 мільйонів світлових років у сузір’ї Центавра.
NGC 4945 вразила дослідників своєю активністю — у її ядрі розташована надмасивна чорна діра, навколо якої кипить життя. Ця галактика щороку створює близько 18 зірок, схожих на Сонце, — у три рази більше, ніж утворюється в нашому Чумацькому Шляху. Науковці припускають, що така інтенсивність може бути наслідком екстремальних подій у далекому минулому.
Під час аналізу випромінювання галактики вчені виявили характерну залізну лінію K-альфа. Це особливе рентгенівське світло з’являється, коли високоенергетичні промені з області навколо чорної діри стикаються з холодним газом у віддалених частинах галактики. Така взаємодія є рідкісною і вказує на складні процеси, які відбувалися мільйони років тому.
Дослідники вважають, що ці сигнали — ніби космічний архів, що зберігає інформацію про минуле галактики, і дає підказки щодо того, як екстремальні події можуть впливати на галактичну еволюцію.
Нагадаємо, у Норвегії археологи виявили залишки втраченого середньовічного міста
Олена Стебніцька - pravdatutnews.com