Фото: National Map Seamless Server / NASA Earth Observatory / Wikimedia Commons
Нові дослідження американських геологів свідчать, що падіння астероїда 56 тисяч років тому могло одночасно спричинити утворення Аризонського кратера та великого озера в межах Великого каньйону, на відстані близько 160 кілометрів одне від одного.
Відкриття опублікували у науковому журналі Geology.
Раніше вважалося, що між цими подіями минуло приблизно 10 тисяч років, однак оновлене датування зразків намулу в печерах Великого каньйону спростувало цю версію. Нові дані свідчать, що і кратер, і озеро могли з’явитися майже одночасно — внаслідок удару астероїда розміром 30–50 метрів і масою 300 тонн, чий вибух прирівнюється до потужності 150 атомних бомб.
Сліди давнього озера виявили в ділянці каньйону, відомій як Нанковіп, де намул осів у печері на висоті 45 метрів над сучасним рівнем річки Колорадо. За оцінками вчених, це свідчить про існування колись глибокого озера довжиною близько 80 км. Його формування, найімовірніше, було викликане зсувами, які заблокували течію річки внаслідок потужного землетрусу, викликаного падінням астероїда.
Таким чином, одна космічна подія могла кардинально змінити ландшафт одразу в двох місцях. Це відкриття не лише змінює наше розуміння геологічної історії Північної Америки, а й підкреслює потенційну загрозу від навіть відносно невеликих астероїдів у майбутньому.
Нагадаємо, у Західній Австралії знайшли найбільше в історії родовище залізної руди
Олена Стебніцька - pravdatutnews.com