У Туреччині знайшли 5000-річний хліб: його рецепт відновили у сучасній пекарні

У Туреччині знайшли 5000-річний хліб: його рецепт відновили у сучасній пекарні
Сьогодні оновлену версію хліба готують у муніципальній пекарні — він став популярним серед жителів і туристів.

Фото: jonathan ocampo/Unsplash

Під час археологічних розкопок у поселенні Кюллюоба в Туреччині виявили унікальну знахідку — обвуглений буханець хліба, якому близько 5000 років. Науковці назвали її однією з найстаріших хлібин, що коли-небудь зберігалися у такому хорошому стані.

Про це повідомляє Brussels Times.

Хліб, який має форму плоского коржика діаметром 12 см, було знайдено під порогом стародавнього будинку епохи бронзи. Ймовірно, його поклали там у рамках ритуалу, пов’язаного з благополуччям чи достатком. Від хлібини навіть відірвали шматок, що також може бути частиною обрядової практики.

Археологи з’ясували, що хліб виготовляли із борошна грубого помелу з пшениці сорту еммер, додавали сочевицю й природні дріжджі. Знахідка пов’язана з культурою хаттів — народу, що жив у цьому регіоні до хеттів. У ті часи Кюллюоба була розвиненим містом з активним ремеслом і торгівлею.

Хліб можна побачити в Археологічному музеї Ескішехіра. Але він став не лише музейним експонатом — його рецепт вирішили відродити. Мер міста Айше Унлюдже ініціювала випікання сучасної версії «хліба Кюллюоба» на основі оригінальних інгредієнтів. Через те, що пшениця еммер більше не вирощується в Туреччині, її замінили на місцевий сорт кавілджа, також додали булгур і сочевицю.

Випікають хліб у муніципальній пекарні Halk Ekmek, де щодня вручну готують близько 300 буханок. Вони швидко розкуповуються завдяки своєму натуральному складу: хліб не містить консервантів, має менше глютену й багато корисних речовин.

У зв’язку з посухами в регіоні влада планує розширити посіви кавілджі — зернової культури, яка краще витримує нестачу води. Як підкреслила мерка Унлюдже, давні цивілізації добре вміли адаптуватися до кліматичних умов, і сучасникам варто брати з них приклад.

Нагадаємо, архітектура під водою: у Китаї знайшли місто, яке пережило шість десятиліть на дні озера

Юлія Педюк - pravdatutnews.com

Читайте також
У Туреччині знайшли сліди цивілізації кам’яного віку У Туреччині знайшли сліди цивілізації кам’яного віку
Археологи виявили на південному сході Туреччини понад 20 нових місць, пов’язаних із маловідомою цивілізацією кам’яного віку
Мексика хоче компенсації за відео Містера Біста зі стародавніми храмами Мексика хоче компенсації за відео Містера Біста зі стародавніми храмами
Влада Мексики вимагає компенсації від американського блогера Містера Біст та його продюсерської компанії, звинувативши їх у незаконному комерційному використанні археологічних об’єктів країни