У Таджикистані знайшли 2000-річний артефакт Кушанського царства з жіночим ім'ям

У Таджикистані знайшли 2000-річний артефакт Кушанського царства з жіночим ім'ям
Представники музею підкреслили важливість знахідки, назвавши її рідкісним прикладом особистого предмета, безпосередньо пов'язаного з ім'ям жінки з античності

Фото:  National Museum of Tajikistan

Археологи виявили 2000-річний глиняний глечик з рідкісним написом біля села Сарбанд, Таджикистан. Ця знахідка дає незвичайне уявлення про гендерні ролі та ідентичність у Кушанському царстві.

Глечик, знайдений на місці Халхаджар, датується І–ІІІ століттями н. е., коли Кушанське царство панувало на значній частині Центральної та Південної Азії, пише Arkeonews.

За даними Національного музею Таджикистану, напис давньою бактрійською мовою, виконаний варіантом грецької писемності, говорить: 

Цей глечик для води належить жінці Сагкіні.

Текст розшифрували експерти Ніколас Сімс-Вільямс та Джо Крібб.

Представники музею підкреслили важливість знахідки, назвавши її рідкісним прикладом особистого предмета, безпосередньо пов'язаного з ім'ям жінки з античності. Наявність імені на побутовому предметі свідчить, що жінки мали визнане право власності та що їхня ідентичність була задокументована. Експерти вважають, що напис свідчить про певний рівень грамотності або принаймні культурне визнання особистої власності.

Розкопки, розпочаті 20 травня 2025 року, виявили також залишки споруди з розписаними стінами, що допомагає реконструювати повсякденне життя Кушанського царства, відомого своїм впливом на торгівлю, мову та культуру.

Відреставрований глечик стане центральним експонатом майбутньої виставки музею, слугуючи матеріальним зв'язком з жінкою античного світу.

Нагадаємо, У Перу знайшли місто віком 3500 років, що поєднувало культури Анд, узбережжя та джунглів

Ростислав Шваник - pravdatutnews.com

Читайте також
У Вельсі виявили поховання з переважно жіночими останками, що змінює уявлення про роль жінок у середньовічному суспільстві У Вельсі виявили поховання з переважно жіночими останками, що змінює уявлення про роль жінок у середньовічному суспільстві
У Вельсі, неподалік аеропорту Кардіффа, археологи виявили давній цвинтар VI–VII століть, що став несподіваним відкриттям для дослідників
Давньоєгипетські статуї Хатшепсут нищили через релігійні переконання, а не через ненависть до жінки-фараона Давньоєгипетські статуї Хатшепсут нищили через релігійні переконання, а не через ненависть до жінки-фараона
Статуї Хатшепсут нищили через релігійні переконання, а не через ненависть до жінки-фараона
Чеські археологи виявили поселення неандертальців у Богемії Чеські археологи виявили поселення неандертальців у Богемії
Це перший випадок такого відкриття в Центральній Європі