Нове дослідження: Китайські науковці прогнозують швидший "Великий стиск" Всесвіту

Нове дослідження: Китайські науковці прогнозують швидший "Великий стиск" Всесвіту
Автори дослідження підкреслюють, що природа темної енергії залишається загадкою

Фото: pexels

Міжнародна команда вчених зі США та Китаю розробила нову космологічну модель, яка переосмислює уявлення про тривалість існування Всесвіту. За їхніми розрахунками, кінець Всесвіту настане значно раніше, ніж вважалося, через так званий "Великий стиск". Про це повідомляє Daily Mail.

Згідно з новим дослідженням, темна енергія, яка наразі спричиняє розширення Всесвіту, з часом послабшає і перестане протидіяти гравітації. За їхніми підрахунками, приблизно через 33,3 мільярда років після Великого вибуху (тобто приблизно через 19 мільярдів років від сьогодні) усі галактики, зірки та чорні діри зрештою зійдуться в надщільну точку.

У дослідженні використали нову модель axion Dark Energy (aDE), яка базується на ідеї змінної темної енергії. На відміну від попередніх гіпотез про її незмінність (відомої як "космологічна константа"), ця модель допускає, що темна енергія може змінюватися з часом і навіть набувати негативних значень (приблизно -1,61 у дослідженні). Це означає, що Всесвіт не буде розширюватися нескінченно, як припускали раніше.

Щоб перевірити цю ідею, науковці використали дані останніх космологічних спостережень, зокрема, з проєктів Dark Energy Survey (DES), Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) та з телескопа Hubble. Аналіз показав, що темна енергія, можливо, не така стабільна, як передбачала стандартна модель, а саме розширення відбувається швидше, ніж очікувалося.

Модель aDE враховує існування "аксійного поля" — надлегких частинок, які можуть впливати на характеристики темної енергії з часом. Якщо ця енергія поступово зникає, її "антигравітаційний" ефект слабшає, і зрештою гравітація бере гору, змушуючи Всесвіт стискатися.

Автори дослідження підкреслюють, що природа темної енергії залишається загадкою. NASA розглядає кілька гіпотез щодо її походження: це може бути енергія вакууму, "квінтесенція", дефекти простору (так звані "космічні струни") або навіть неточність самої теорії відносності Ейнштейна. Усі ці моделі є спробами пояснити спостереження, які не вписуються в класичну картину Всесвіту.

Нагадаємо, NASA показала фото спалаху блискавки у вигляді «медузи» з космосу

Ростислав Шваник - pravdatutnews.com

Читайте також
Фізики знайшли можливе підтвердження теорії струн у розширенні Всесвіту Фізики знайшли можливе підтвердження теорії струн у розширенні Всесвіту
Фізики, посилаючись на теорію струн, запропонували нову модель простору-часу, яка може пояснити природу темної енергії — загадкової сили, що прискорює розширення Всесвіту
Астрономи: Людство не знає про 95% Всесвіту Астрономи: Людство не знає про 95% Всесвіту
Оглядаючи стан досліджень, науковці прямо називають ситуацію "ганебною"
Чумацький Шлях може уникнути зіткнення з Андромедою — нове дослідження астрономів Чумацький Шлях може уникнути зіткнення з Андромедою — нове дослідження астрономів
Нове дослідження ставить під сумнів неминуче зіткнення з Андромедою
Load next