Інвазивні види шкодять планеті значно більше, ніж вважалося раніше — нове дослідження

Інвазивні види шкодять планеті значно більше, ніж вважалося раніше — нове дослідження
Дослідження показали, що шкода від інвазивних рослин і тварин у 16 разів перевищує попередні оцінки

Фото: Beta Xalfa/ Рexels

За останні 60 років шкода від інвазивних рослин і тварин виявилася у 16 разів більшою, ніж передбачалося раніше. Щорічно такі види завдають планеті збитків на суму близько 35 мільярдів доларів — це дорівнює шкоді від кліматичних катастроф.

Про це йдеться в новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature Ecology & Evolution.

Науковці підрахували, що найбільше постраждали від інвазивних видів Північна Америка та Європа — збитки для них за шість десятиліть склали 226 мільярдів і півтора трильйона доларів відповідно. Менші втрати зафіксовано в Азії, Африці, Південній Америці та Океанії, але навіть там йдеться про мільярди доларів.

Раніше подібні оцінки базувалися переважно на даних із розвинених країн, однак тепер вчені розширили аналіз на ще 78 держав, включно з Кіпром, Коста-Рикою, Єгиптом і Бангладеш. Вони врахували шкоду від 162 видів-чужинців — зокрема для сільського господарства, дикої природи та витрати на боротьбу з ними.

Найбільше шкоди, за результатами дослідження, спричинили рослини — наприклад, водяний гіацинт і буддлея Давида, які поширені в багатьох регіонах світу. Сукупні збитки від них оцінили у 926 мільярдів доларів. Комахи завдали шкоди на 880 мільярдів, а ссавці — на 263 мільярди доларів.

Оскільки на планеті нараховується понад 24 тисячі інвазивних видів, а в дослідження включили лише 162 з них, реальні масштаби збитків можуть бути ще більшими. Вчені закликають приділяти більше уваги контролю за поширенням чужорідних видів, особливо в регіонах, які вже страждають від змін клімату. У майбутньому дослідження планують доповнити оцінками шкоди для здоров’я людей, а також для екосистем лісів і водойм.

* Інвазивні види — це рослини, тварини або мікроорганізми, які потрапили в нове середовище не природним шляхом (наприклад, через діяльність людини) і почали швидко розмножуватись, витісняючи місцеві види, шкодячи екосистемам, сільському господарству, здоров’ю людей і навіть економіці.

Нагадаємо, найдавніші квіти з'явилися на мільйони років раніше, ніж усі думали — дослідження

Юлія Педюк - pravdatutnews.com

Читайте також
У Німеччині рідкісний вид ящірок оселився на залізничних коліях У Німеччині рідкісний вид ящірок оселився на залізничних коліях
У Німеччині прудкі ящірки, що належать до зникаючих видів, несподівано обрали місцем проживання ділянку залізниці неподалік польського кордону
Вчені з’ясували, коли на Землі може зникнути кисень Вчені з’ясували, коли на Землі може зникнути кисень
Атмосфера, придатна для життя, не є постійною — дослідження показує, що вже за мільярд років рівень кисню різко знизиться, а сама Земля стане непридатною для сучасних форм життя
У Танзанії виявили новий вид дерев, які можуть жити до 3 тисяч років У Танзанії виявили новий вид дерев, які можуть жити до 3 тисяч років
T. princeps може досягати 35-40 метрів у висоту, а діаметр його стовбура сягає 2,7 метра.