Вчені встановили “нульового пацієнта” спалаху мавпячої віспи: білка, а не мавпа

Вчені встановили “нульового пацієнта” спалаху мавпячої віспи: білка, а не мавпа
Науковці, ймовірно, наблизились до розв’язання загадки спалаху віспи мавп (mpox), який стався в Африці у 2022 році: вони намагаються з’ясувати, яка саме тварина першою передала інфекцію групі приматів

Дослідники припускають, що перше зараження серед приматів у національному парку Таї в Кот-д’Івуарі спричинила білка виду Funisciurus pyrropus, яку з’їла самка мангабея на ім’я Бако. Хоча сама Бако не мала симптомів, її дитинча згодом тяжко захворіло, і від нього хвороба швидко поширилася серед групи приматів.

Препринт із результатами цього дослідження був оприлюднений на платформі Springer Nature. Хоча наукова робота ще не пройшла рецензування, вона вже привернула увагу наукової спільноти, пише Nature.

Команда Фабіана Лендерца вела довготривале спостереження за дикими тваринами з 2001 року тваринами. Попри те, що вірус mpox був уперше виявлений у лабораторних мавпах у 1958 році (через що він і отримав назву "мавпяча віспа"), вчені вже давно підозрювали, що справжніми природними носіями вірусу є гризуни або дрібні ссавці.

У 2022 році mpox почав поширюватися в багатьох країнах світу, і в цьому випадку вже передавався від людини до людини. У серпні 2024 року ВООЗ знову оголосила надзвичайну ситуацію у сфері громадського здоров’я через нову небезпечну мутацію вірусу, яка почала активно поширюватися в африканських країнах.

Щоб з’ясувати початкове джерело вірусу, науковці протягом років досліджували популяцію лісових приматів виду Cercocebus atys (мангабеї) у національному парку Таї.

У січні 2023 року вчені зафіксували появу уражень, характерних для mpox, у дитинчати мангабея, яке загинуло через два дні. За лічені тижні вірус охопив третину популяції. Унаслідок цього ще четверо тварин загинули. Аналіз зразків показав, що всі інфіковані мали однаковий штам вірусу, що свідчить про одне джерело зараження.

Згодом в архівних зразках фекалій Бако, датованих груднем 2022 року, виявили ДНК mpox — а також фрагменти ДНК зараженої білки, якою, ймовірно, вона харчувалась.

По-перше, дослідники неодноразово спостерігали, як мангабеї полюють на цих білок і поїдають їх. По-друге, приблизно за місяць до виявлення mpox у фекаліях Бако в лісі знайшли мертву білку, заражену тим самим штамом вірусу.

Так вченим вдалося простежити весь ланцюг зараження й встановити ймовірного "нульового пацієнта".

Нагадаємо, Вчені виявили мисливську стратегію риб: використання акул як щитів

Юлія Педюк - pravdatutnews.com

Читайте також
5 помилок, яких припускаються при купівлі житла на вторинному ринку 5 помилок, яких припускаються при купівлі житла на вторинному ринку
Купівля квартири на вторинному ринку здається простішою та дешевшою, ніж інвестування в новобудову
Вчені виявили мисливську стратегію риб: використання акул як щитів Вчені виявили мисливську стратегію риб: використання акул як щитів
Золотисті каранкси використовують акули як прикриття для полювання
У США помер бонобо Канзі – мавпа, яка розуміла англійську та грала у відеоігри У США помер бонобо Канзі – мавпа, яка розуміла англійську та грала у відеоігри
В США помер 44-річний бонобо Канзі, відомий своїми когнітивними здібностями
Load next