6 травня на 97-му році життя відійшов у вічність Іван Мирон — легендарна постать українського визвольного руху, член ОУН і довголітній в’язень радянських таборів.
Про це повідомив голова Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослав Білецький.
Сумна звістка сколихнула сьогодні мене і все Закарпаття – відійшов у вічність Іван Мирон, людина-легенда нашого краю, — зазначив Білецький.
Біографія
Іван Мирон народився 9 березня 1929 року в селі Росішка на Закарпатській Гуцульщині (нині Рахівський район Закарпатської області). З дитинства був активним у патріотичних організаціях — зокрема, належав до пластового руху. У 1949 році закінчив середню школу у Великому Бичкові, після чого працював учителем початкових класів у селі Чорна Тиса.
У 1950 році, отримавши повістку до радянської армії, Мирон відмовився від присяги СРСР і пішов у підпілля, приєднавшись до лав Організації українських націоналістів. Виконував обов’язки зв’язкового, підтримував зв’язок із підпільниками та отримав зброю.
У травні 1951 року його заарештували за доносом. Після тортур і допитів у тюрмі Ужгорода відмовився співпрацювати зі слідством. У січні 1952 року був засуджений до 25 років ув’язнення.
Покарання відбував у кількох таборах ГУЛАГу: від Харкова до Красноярська, Норильська, Іркутської області та Мордовії. Був активним учасником Норильського повстання 1953 року — одного з найбільших повстань політичних в’язнів у СРСР. На волю вийшов лише 22 травня 1976 року, провівши за ґратами загалом 25 років.
У 1993 році український суд визнав вирок проти Мирона незаконним. А в 1995 році Верховний Суд України скасував політичні статті радянського обвинувачення, однак залишив формальну судимість — 5 років "за ухилення від служби в армії".
Нагадаємо, на 90-му році життя помер письменник Валерій Шевчук — класик української літератури і шістдесятник
Олена Стебніцька - pravdatutnews.com