Фото: RDNE Stock project/pexels
Астрономи, проаналізувавши дані, отримані марсоходом Curiosity, ймовірно, розгадали давню таємницю зникнення води на Марсі. Нове дослідження, проведене вченими Чиказького університету та опубліковане в журналі Nature, припускає, що Марс, який колись мав річки та озера, перетворився на холодну, безжиттєву пустелю через чергування коротких періодів потепління з тривалими посушливими епохами.
Моделювання показало, що по мірі зростання яскравості Сонця на Марсі періодично виникали короткі фази потепління, під час яких могла існувати рідка вода. Однак навіть ці нетривалі вологі періоди запускали хімічні реакції, які замикали вуглекислий газ (CO₂) в осадових породах, утворюючи карбонати. Через відсутність активного вулканізму, який на Землі повертає CO₂ в атмосферу, Марс швидко втрачав свій парниковий ефект, знову перетворюючись на холодну пустелю. Ці цикли тривали сотні мільйонів років, і, на відміну від Землі, на Марсі так і не встановилися довготривалі умови, сприятливі для життя.
Докази гіпотези та значення для майбутніх досліджень
Ключовим підтвердженням цієї гіпотези стала знахідка карбонатних порід, про яку Curiosity повідомив у квітні. Це свідчить про те, що давня щільна атмосфера Марса дійсно "сховалася" в гірських породах, а не просто була втрачена в космосі. Це відкриття стало можливим завдяки прямому хімічному аналізу поверхні планети.
Вчені підкреслюють, що періоди, коли вода могла існувати в рідкому стані, були, швидше, винятком, ніж правилом. Довгі "паузи" між ними робили появу та тривале існування життя на Марсі малоймовірними. Досвід досліджень Червоної планети допомагає нам зрозуміти, чому саме Земля зберігає стабільні умови для життя протягом мільярдів років, а також дає цінну інформацію для пошуку подібних світів у Всесвіті.
Нагадаємо, Вчені пояснили, чому Марс втратив шанси на життя
Ростислав Шваник - pravdatutnews.com