Міжнародна група вчених вперше зафіксувала, що атмосфера Землі синхронізується з Сонцем під час потужного сонячного спалаху. Як з’ясувалося, наша планета реагує на космічну погоду точніше й чутливіше, ніж вважалося раніше.
Результати дослідження опубліковані в журналі JGR Space Physics, повідомляє Space.com.
Сонячні спалахи — це раптові викиди енергії на поверхні Сонця, які можуть викликати полярні сяйва, радіоперешкоди, порушення в роботі GPS та навіть призводити до знеструмлення. Але нове дослідження показує, що їхній вплив проникає ще глибше — до верхніх шарів атмосфери Землі, зокрема іоносфери.
Команда під керівництвом дослідниці Айшлінг О’Гейр з Белфаста досліджувала сильний сонячний спалах класу X5.4, який стався у березні 2012 року. Його спричинив надактивний кластер сонячних плям. Дані з космічної обсерваторії NASA та супутника GOES-15 показали, що спалах випромінював регулярні імпульси енергії з періодичністю близько 90 секунд.
Проаналізувавши GPS-сигнали з наземних станцій та супутників, вчені помітили аналогічні пульсації в іоносфері Землі — різке збільшення концентрації електронів відбувалося через приблизно 30 секунд після імпульсів від Сонця. Це затримку в реакції науковці пов’язують із так званою "інерційністю атмосфери" — її здатністю реагувати не миттєво.
Це вперше, коли ми змогли задокументувати, як ритмічні імпульси сонячного спалаху і пульсації в земній атмосфері синхронізуються в межах однієї події, — зазначила О’Гейр.
За її словами, відкриття демонструє несподівану тонкість і вразливість атмосфери нашої планети до подій на Сонці.
Нагадаємо, Сонце вразило новим виверженням: GOES-19 зафіксував гігантську нитку плазми
Олена Стебніцька - pravdatutnews.com