Американські науковці розробили потенційно універсальну протиотруту від укусів змій, використавши антитіла з крові Тіма Фріде — чоловіка, який добровільно вводив собі зміїну отруту протягом 18 років. За цей час його понад 200 разів кусали смертельно небезпечні змії, а загалом він зробив близько 850 ін'єкцій отрути.
Відповідне дослідження опублікували в журналі Cell.
Фріде — колекціонер змій, який прагнув виробити імунітет до отрути, аби допомогти іншим. Його унікальний випадок зацікавив імунологів, які проаналізували записи ін'єкцій і отримали зразки крові. У них вони виявили два типи антитіл, здатних нейтралізувати ключові токсини — довго- та коротколанцюгові нейротоксини, які поширені серед змій родини аспідових (до яких належать кобри, мамби тощо).
Отримані антитіла поєднали з лікарським препаратом вареспладибом, який блокує білки отрути, небезпечні для нервової та м’язової тканини. Комбінацію тестували на мишах, яким вводили отруту 19 видів змій. Протиотрута виявилась ефективною — гризуни пережили дози, які зазвичай були б смертельними.
Оскільки нейротоксини, на які націлена ця формула, присутні в багатьох отруйних зміях світу, новий препарат потенційно може стати універсальним. Наступний крок — випробування на собаках, укушених зміями в Австралії, після чого можуть розпочатися клінічні дослідження на людях.
Нагадаємо, вакцинація в одну руку підсилює імунітет проти COVID-19: дослідження вчених
Юлія Педюк - pravdatutnews.com