Фото: Рexels
Руки доісторичних гомінінів, таких як Homo naledi та Australopithecus sediba, виявилися надзвичайно універсальними — вони були пристосовані як до лазіння по деревах, так і до створення інструментів.
Про це свідчать результати дослідження, опублікованого в журналі Science Advances, повідомляють Associated Press та IFLScience.
Завдяки 3D-скануванню вчені проаналізували скам’янілі кістки пальців обох видів. З’ясувалося, що кістки в різних ділянках пальців реагували на навантаження, пов’язане з конкретною діяльністю — наприклад, хапання, удари чи лазіння — і потовщувалися в цих місцях.
Australopithecus sediba, який жив близько 2 мільйонів років тому, мав великий палець і мізинець, що дозволяли робити силові хватання — зокрема підходили для обробки каміння. При цьому інші частини руки були пристосовані до пересування.
Homo naledi, який з’явився приблизно 300 тисяч років тому, мав ще складнішу структуру рук. Частина пальців мала будову, подібну до сучасної людської, інші — більше нагадували руки мавпи. Це наштовхнуло дослідників на думку, що ці гомініни могли лазити по скелях.
Науковці вважають, що така поведінка була цілком можливою, враховуючи складний ландшафт печери Райзінг Стар у Південній Африці, де були знайдені останки H. naledi. За словами однієї з авторок дослідження Самар Сієди, найкраще пояснення навантаження на пальці — це саме скелелазіння.
Попри ці відкриття, дослідники не роблять остаточних висновків щодо конкретного використання рук цими видами. Вони наголошують, що еволюція людських рук була складною і нерівномірною, з великою різноманітністю форм та функцій серед наших предків
Нагадаємо, у Перу розкопали 5000-річне поховання знатної жінки з рідкісними прикрасами
Юлія Педюк - pravdatutnews.com