Серпневі нововведення: штрафи, нові відстрочки, виплати до Дня Незалежності

Серпневі нововведення: штрафи, нові відстрочки, виплати до Дня Незалежності
Із серпня 2025 року в Україні набирає чинності низка важливих рішень, що стосуються бізнесу, мобілізації та соціального захисту

Фото: Depositphotos

Із серпня 2025 року в Україні набирає чинності низка важливих рішень, що стосуються бізнесу, мобілізації та соціального захисту. Центр громадського моніторингу та контролю оприлюднив перелік основних змін, які очікують українців найближчим часом.

Повне повернення штрафів за порушення із касовими апаратами

Від 1 серпня підприємці знову нестимуть повну відповідальність за порушення правил використання РРО/ПРРО. Тимчасове пом’якшення штрафів, яке діяло з 2023 року, припиняє свою чинність. Тепер за перше порушення — незастосування касового апарата або не видачу чека — штраф становитиме 100% вартості реалізованого товару чи послуги. За повторне — вже 150%.

Завершення пільгового періоду на патенти та торгові марки

До 14 серпня бізнес має завершити оплату річних зборів за патенти та відновити права на торговельні марки, які були призупинені через воєнні обставини. Пільговий період, що дозволяв не сплачувати ці зобов’язання, закінчився ще 31 травня, і підприємцям надали 75 днів на врегулювання заборгованості.

Відстрочка від мобілізації: нові категорії в “Резерв+”

На початку серпня мобільний застосунок “Резерв+” отримає оновлення — через нього стане доступною відстрочка від мобілізації для викладачів та працівників вищих і професійних навчальних закладів. Важливо, аби дані про них були в Єдиній електронній освітній базі.

Також можливість оформити відстрочку з’явиться в осіб, які мають чоловіка або дружину з інвалідністю I чи II групи — інформація про це має підтверджуватись через Мінсоцполітики, Пенсійний фонд або ДРАЦС. У майбутньому таку можливість планують поширити на батьків дітей з інвалідністю.

Механізм повернення з самовільного залишення частини

До 30 серпня триває дія спрощеного порядку повернення військовослужбовців, які залишили частини або дезертирували. Для цього потрібно добровільно звернутися до органів Військової служби правопорядку, ДБР, поліції або подати рапорт через застосунок “Армія+”.

Після підтвердження особа повинна протягом 24 годин прибути у визначений підрозділ, де отримає припис і буде направлена до батальйону резерву. Упродовж трьох діб відновлюється контракт, виплати та служба. Допускається повернення не до своєї частини, а до іншого підрозділу, за згодою суду чи прокурора.

Соціальні виплати до Дня Незалежності

До 24 серпня уряд традиційно проводить виплати для низки пільгових категорій. Зокрема:

  • особи з інвалідністю І групи — 3100 грн
  • ІІ групи — 2900 грн
  • ІІІ групи — 2700 грн
  • особи з особливими заслугами — 3100 грн
  • учасники бойових дій і постраждалі на Майдані — 1000 грн
  • колишні в’язні концтаборів, гетто — 1000 грн
  • сім’ї загиблих Захисників — 650 грн
  • учасники війни, примусово вивезені, діти підпільників — 450 грн

Пенсіонери отримають кошти автоматично на рахунок. Військовослужбовці — через підрозділи. Інші мають подати заяву до Пенсійного фонду — особисто або онлайн — до 1 серпня (кінцевий термін — 1 жовтня).

Читайте також
ФОПам можуть відтермінувати штрафи за відсутність касових апаратів (відео) ФОПам можуть відтермінувати штрафи за відсутність касових апаратів (відео)
ФОПи 2-4 груп повинні мати касові апарати.
Відстрочка від мобілізації: чи дає інвалідність III групи батьків право на відстрочку Відстрочка від мобілізації: чи дає інвалідність III групи батьків право на відстрочку
Деякі категорії військовозобов’язаних в Україні мають право на відстрочку від мобілізації. Зокрема, чоловік, у якого є мати або батько з інвалідністю III групи, може скористатися цим правом за певних умов
Мобілізація 2025: кого з чоловіків віком 50+ можуть призвати в липні Мобілізація 2025: кого з чоловіків віком 50+ можуть призвати в липні
Мобілізацію в Україні продовжено до 7 серпня 2025 року
Load next