Фото: depositphotos
Згідно з дослідженням, яке охопило 29 мільйонів людей, три найбільш поширені забруднювачі повітря — дрібні частки пилу й диму, діоксид азоту та частинки вугілля — можуть значно збільшувати ризик розвитку деменції. Виявлено, що концентрація цих забруднювачів, яка є типовою для повітря в великих містах, достатня для підвищення цього ризику. Це вказує на те, що життя в урбанізованих районах може бути фактором розвитку деменції в похилому віці, а боротьба зі забрудненням повітря принесла б користь не тільки для довкілля, але й для здоров'я мозку.
Про це повідомляє The Lancet Planetary Health.
Як забруднене повітря впливає на розвиток деменції?
Вчені проаналізували 51 дослідження, щоб оцінити вплив забруднення повітря на ризик деменції. З'ясувалося, що підвищення концентрації дрібних часток пилу та диму (PM2.5) на 10 мікрограмів на кубічний метр пов'язане з підвищенням ризику деменції на 17%. Ще більший вплив мають частки сажі серед PM2.5, де підвищення на всього один мікрограм на кубічний метр збільшує ризик на 13%. Крім того, підвищення рівня діоксиду азоту (що утворюється при спалюванні дизельного палива та діяльності заводів) на 10 мікрограмів на кубічний метр збільшує ризик деменції на 3%.
Забруднювачі повітря спричиняють запалення в мозку та окислювальний стрес, що може пошкоджувати ДНК та білки. Всі ці забруднювачі є достатньо малими, щоб потрапляти в кровоносну систему і, можливо, досягати мозку.
Забруднення у великих містах і деменція
Дослідники зазначають, що концентрація небезпечних часток PM2.5 та сажі вже існує в густонаселених містах, таких як Лондон. У таких містах концентрація діоксиду азоту втричі перевищує рівень, який може підвищити ризик деменції. Це може пояснювати зменшення частоти випадків деменції в Європі та Північній Америці, де активно борються із забрудненням повітря.
Нагадаємо, у найсухішій пустелі світу випав сніг – вперше за десятиліття
Юлія Педюк - pravdatutnews.com