Зміна клімату загрожує диким видам ванілі: рослини можуть втратити запилювачів

Зміна клімату загрожує диким видам ванілі: рослини можуть втратити запилювачів
До середини століття зміни клімату можуть роз’єднати ареали дикої ванілі та її комах-запилювачів

Фото: Unsplash

Глобальне потепління може суттєво вплинути на здатність диких видів ванілі до розмноження, адже до 2050 року ареали зростання цих рослин і території проживання їхніх природних запилювачів можуть більше не збігатися.

Про це свідчать результати дослідження, опублікованого в журналі Frontiers in Plant Science.

Хоча у промисловому вирощуванні ваніль здебільшого запилюють вручну, дикі популяції відіграють ключову роль для збереження генетичного різноманіття та стійкості рослини. Якщо запилювачі зникнуть, дикі види ванілі втратять здатність до природного відтворення, що може негативно позначитися на всій культурі в довгостроковій перспективі.

У дослідженні вивчали взаємозв’язок між 11 видами дикої ванілі та їхніми специфічними запилювачами — здебільшого це окремі види або роди комах. Вчені змоделювали два сценарії: перший передбачає помірне зниження викидів парникових газів, а другий — їхнє подальше стрімке зростання без ефективної кліматичної політики.

Результати показали, що навіть за оптимістичного сценарію ареали багатьох запилювачів значно зменшаться — для деяких видів скорочення може сягати 71%. Найбільш уразливою виявилась ваніль, яка залежить від єдиного виду комах — у цьому випадку територія, де рослина та запилювач ще можуть співіснувати, зменшиться на 60–90%.

Водночас ареали деяких видів ванілі можуть навіть розширитися — до 140% у сприятливих умовах. Однак без відповідних запилювачів це не гарантує успішного розмноження. Учені наголошують: боротьба зі зміною клімату, зокрема зменшення викидів, може суттєво вплинути на збереження як ванілі, так і її запилювачів.

Нагадаємо, світовий океан стрімко підіймається: нове дослідження показало критичні темпи зміни клімату

Юлія Педюк - pravdatutnews.com

Читайте також
Вміст вуглекислого газу в атмосфері сягнув рекордного рівня: вчені попереджають про небезпеку Вміст вуглекислого газу в атмосфері сягнув рекордного рівня: вчені попереджають про небезпеку
Концентрація вуглекислого газу в атмосфері перевищила 430 частин на мільйон — це найвищий показник за всю історію спостережень
Світовий океан стрімко підіймається: нове дослідження показало критичні темпи зміни клімату Світовий океан стрімко підіймається: нове дослідження показало критичні темпи зміни клімату
За останні роки рівень світового океану почав зростати вдвічі швидше, ніж на початку XX століття
Найбагатші 10% людства спричинили більшість глобального потепління — дослідження Найбагатші 10% людства спричинили більшість глобального потепління — дослідження
Науковці наголошують, що саме стиль життя та інвестиційні рішення заможних верств населення мають визначальний вплив на кліматичну кризу.
Loading...
Load next