У Львові відкрили виставку унікальних християнських реліквій (відео)
Підземелля Гарнізонного храму поповнили унікальні реліквії. Кілька десятків натільних хрестиків та медальйонів, періоду XII-XV століть. При цьому усі вони були віднайдені на території України. Фахівці кажуть: тут можна побачити та відстежити, як змінювалося художнє уявлення християнських святих, при цьому у різних конфесій.
"Ну а це хрест-енколпіон, швидше така ікона, от бачите, по центру зображена Богородиця, по боках є власне святі ну і це також є дуже таким гарним свідченням цього, яка була духовність людей, періоду XII-XV століття, що для них було важливо. Бо зазвичай по середині ставили або розп'ятті, або Богородицю, а вивчивши які святі іще зображені, можна зрозуміти, які святі були популярні серед людей, які жили в XII-XV столітті", - розповів керівник музею "Підземелля Гарнізонного храму св. апп. Петра і Павла", Олег Друздєв.
Тут легко дізнатися багато цікавого. Приміром, наскільки забезпеченим був власник того чи іншого медальйону, або якому святому молився. Адже можна припустити, що чим масивніший, тим дорожчий.
"Експонати меценати викуповували в різних осіб, які продавали їх на різних ринках. Знаємо, що в Україні цей процес не контролюється і практично більшість цих речей мали шанс поїхати десь за кордон, де цінність їхня в кілька разів більша", - зазначив Єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архієпископства, владика Степан Сус.
Тож представники духовенства вважають такий внесок в розвиток культури та історії просто неймовірним. Переконують, що цікавою інформація буде й для школярів та спудеїв.
"Будучи при тих реліквіях, які датуються ще з Княжих часів, XII зокрема століття, розповідати людям про важливість віри, зокрема християнства. Багато з цих речей - це є мощівники, люди мали настільки глибоку віру, що пам'ятали навіть про мученицьку смерть. І це насправді неоціненна лепта в культуру всієї нашої країни", - додав настоятель храму свв. апп. Петра і Павла, о. Тарас Михальчук.
При цьому запланована робота фахівців, які опишуть кожну з реліквій та її історію й походження. За словами самих збирачів, на збір усього пішов не один десяток років.
"Кожен предмет має свою історію, це або обмін інших колекціонерів, аби не говорячи про аукціони. Все ж таки вони коштують певні гроші. Але тут не справа в грошах, справа в тому наскільки вони мають духовне значення для нас і для нашого міста", - розповів колекціонер Юрій Котик.
Відтак наважились подарувати доволі недешеві християнські реліквії для того, аби їх побачили львів'яни та туристи.
"Ми з паном Олександром давно збираємо такі предмети. Але прийшов той час, що ми маємо передати їх в лоно церкви. Тому що це є духовні предмети і вони мають належати всьому місту. Для того, щоб залишити наступним поколінням", - додав колекціонер.
Попри війни, руйнування та пограбування їх вдалося зберегти Олександру Свіщову та Юрію Котику. Кажуть, пишаються, що зуміли захистити реліквії від вивозу за кордон. Тепер ж їх можна побачити в одному із залів підземелля Гарнізонного храму.