Насамперед не рекомендую надмірно панікувати, а також завчасно здаватись. Є декілька дій, які варто вчинити, щоб все ж спробувати повернути гроші.
Крок № 1
У мобільному застосунку згенерувати квитанцію за тими транзакціями, які видаються Вам сумнівними. Переглянути, чи це не автоматичне списання коштів на підписки або інші витрати, на які Ви дали згоду раніше. Зберегти ці квитанції на телефоні чи компʼютері.
Крок № 2
Якщо все ж списання коштів - не Ваших рук справа, то після кроку № 1 необхідно відразу заблокувати картку/рахунок. Це можливо як у мобільному застосунку, так і через дзвінок на гарячу лінію банку.
Крок № 3
Зверніться у відділення банку або подзвоніть на гарячу лінію банку для повідомлення про несанкціонований доступ до картки і списання коштів. Тут в нагоді буде згенерована квитанція (крок № 1), щоб Ви чітко повідомили:
- дату і час списання коштів;
- точну суму;
- реквізити отримувача коштів.
Крок № 4
Попросіть банк здійснити чарджбек (chargeback). Якщо списання відбулося онлайн і використовувалась картка Visa чи Mastercard — можна у банку просити застосувати процедуру чарджбек. Це механізм повернення коштів за транзакцію, яке Ви не підтверджували. Банк повинен звернутись до платіжної системи, яка перевіряє ситуацію, і може повернути гроші.
Крок № 5
Підготувати і подати заяву про вчинення кримінального правопорушення (злочину) за статтею 190 Кримінального кодексу України - шахрайство. Подати заяву можна:
- наручно у відділ поліції за місцем Вашого проживання/реєстрації. Заяву краще підготувати заздалегідь, мати два примірники, долучити квитанцію (крок № 1), і обовʼязково вимагати проставлення відмітки на Вашому примірнику заяви з датою подання;
- поштою (лише АТ “Укрпошта”). Тоді потрібно обовʼязково лист з описом вкладення, щоб підтвердити, що саме Ви надсилаєте.
Незалежно від способу подання, через 24 год після отримання заяви рекомендую подати скаргу на бездіяльність правоохоронців щодо невнесення відомостей до ЄРДР за ст. 214 КПК України. Простою мовою: Ви подали заяву, не маєте інформації, чи поліція почала розслідувати, тому просите суд зобовʼязати їх розслідувати справу. Скарга подається не пізніше 11 днів з дати отримання поліцією Вашої заяви до районного суду, де знаходиться відділ поліції, у який Ви звернулись. Просити суд потрібно зобовʼязати внести відомості у ЄРДР.
Замість висновку.
Ці пʼять кроків є першими, які рекомендую здійснити оперативно. Гарантії у поверненні Вам коштів немає, але вони спрямовані на те, щоб шанси збільшились.
І наостанок декілька порад, як мінімізувати шанси стати жертвою несанкціонованого списання коштів з Вашого рахунку:
- встановіть ліміт на розрахунки онлайн;
- увімкніть SMS або push-сповіщення про всі транзакції;
- увімкніть функцію необхідності підтвердження списання коштів у застосунку чи через дзвінок з банку;
- нікому не повідомляйте PIN, CVV або коди з SMS;
- не вводьте дані картки на підозрілих сайтах.