Верховна Рада вже невдовзі може ухвалити низку законодавчих змін, які відкриють шлях до заміни копійок на нову монету — “шаг”. Як і копійка, шаг становитиме одну соту гривні, однак на відміну від копійки, що має російське походження, “шаг” є питомо українською назвою з глибоким історичним корінням.
Як саме відбуватиметься цей перехід і коли його очікувати — з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.
Хто заплатить за перехід на шаги?
Перехід з копійок на шаги не потребує додаткових витрат із державного бюджету. І може відбутися вже найближчим часом. Про це в інтерв'ю “Українському радіо” розповів голова Національного банку Андрій Пишний.
Жодних додаткових витрат із державного бюджету це за собою не нестиме. Жодного вилучення тієї монети, яка є в обігу, не буде. Після ухвалення відповідного рішення Верховною Радою (а ми дуже на це сподіваємося) Національний банк припинить карбувати копійки і почне карбувати дрібну питому українську монету — шаги, — сказав він.
Що саме карбуватимуть?
Наразі в обігу є 14 млрд розмінної дрібної монети номіналом 10 і 50 копійок. З них докарбовують лише 50-копійкові монети. Саме їх і планують замінити на шаги. “Їх в обігу приблизно на рівні півтора мільярда. І ми хочемо, щоб наступний тираж, який ми повинні будемо докарбувати, вже був викарбуваний не копійками, а шагами”, — заявив голова Національного банку. Пишний також підкреслив, що впровадження шага на купівельну спроможність гривні жодним чином не вплине.
У чому затримка?
Нацбанк зазначає, що для заміни назви монети потрібні зміни до законодавства. Зокрема, внесення змін до Законів “Про Національний банк України”, “Про розмінну монету України”, “Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України”. А також до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки” та до Податкового кодексу України.
За словами Пишного, очікує, що Верховна Рада ухвалить ці зміни вже найбличжим часом.
Адже Нацбанк вже надав Парламенту відповідні пропозиції.
Виходячи з мого діалогу з керівниками парламенту, я відчуваю, що підтримка є, — зазначив він.
Як виглядатиме монета?
За інформацією голови Нацбанку, поки що дизайн монети ще не розробляли. Адже чекають остаточного схвалення від депутатів. “Тільки-но парламент ухвалить рішення, ми одразу розпочнемо процес підготовки відповідного дизайну. Вже сьогодні творча спільнота так відгукнулася на нашу ініціативу, ми вже маємо кілька ескізів. Ми підійдемо до цього дуже відповідально і зробимо просто фантастичні 50 шагів”, — запевнив Андрій Пишний.
Чому саме шаг?
Назва “шаг” давнього українського походження, вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI — XVII ст.). Вона широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників. У часи Української революції 1917–1921 років у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з назвою “шаг”, що було закріплено на законодавчому рівні.
Пишний відзначив, що копійка — це “московитська назва”, яка досі використовується лише в Москві, Мінську та на тимчасово окупованих Росією територіях. “Це те, що дотепер поєднує через 30 років нашої Незалежності монетарні відносини навіть на рівні назви.
А решта республік, які входили до складу колишнього Радянського Союзу, цього позбулися. 1992 року ми навіть викарбували першу пробну партію монет шаг. Вони мали стати повноцінною частиною української гривні, але тоді нам не вистачило політичної волі. Якщо не зараз, то коли? Коли буде час повертати своє?” — каже голова Нацбанку.
Символічний крок
На думку багатьох оглядачів, якщо шаг таки впровадять, це матиме не стільки практичне, скільки символічне значення. Адже внаслідок інфляції дрібні розмінні монети поступово зникають в Україні. Ще в жовтні 2019 року монети номіналом 1, 2 та 5 копійок перестали бути платіжним засобом. А вже через рік вивели з обігу і 25 копійок.