Фото: рeopleImages.com/depositphotos
Загалом кожна третя дитина в Україні стикалася з ризиками сексуального насильства у мережі. Про нові загрози та як їм запобігти, розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.
Третина дітей стикалася з насильством в інтернеті
Кожна третя українська дитина за останній рік стикалася з ситуаціями, пов’язаними з ризиками сексуального насильства або експлуатації в онлайн-просторі. Про це повідомила директорка агенції Proinsight Lab Ольга Овчар під час презентації результатів дослідження в Медіацентрі Україна. Найпоширенішими виявилися ситуації, пов’язані з отриманням повідомлень із сексуальним підтекстом, спробами зустрічей незнайомців із дітьми в реальному житті, отриманням фото або відео чужого оголеного тіла, а також проханнями надіслати інтимні зображення.
Штучний інтелект допомагає зловмисникам
Також за результатами дослідження, понад 3% українських підлітків стикалися з використанням сексуального контенту, згенерованого штучним інтелектом проти них особисто.
Цифри видаються поки не дуже великими, ми бачимо, що 3,5% дітей особисто стикалися з подібним. Але, якщо ми масштабуємо це все на всіх дітей підліткового віку, то ми можемо уявити, що насправді картина досить серйозна, — зазначила Ольга Овчар. За її словами, найбільше постраждалих — серед старших підлітків.
Тут кількість дітей, які стикнулися з використанням проти них згенерованого ШІ-контенту, сягнула 5%.
Сексуальні зображення чи відео, створені за допомогою штучного інтелекту, зловмисники можуть використовувати, щоб осоромити дитину. Ще один мотив — вимагання грошей.
Також досить розповсюдженою є вимога зустрітися для чогось наживо, аби примусити дитину зробити якісь неприємні для неї дії, — додає Овчар.
Особливо тривожним є те, що часто зловмисники виявляються добре знайомими дітям поза інтернетом. А близько половини шантажистів — самі є підлітками.
Все більше злочинів відбуваються у кіберпросторі
Злочини проти дітей у кіберпросторі уже становлять третину від всіх порушень, які вчиняють щодо неповнолітніх в Україні. І кількість атак у мережі — лише зростає. За інформацією заступниці керівника Департаменту захисту прав дітей та протидії домашньому насильству Офісу Генпрокурора Олесі Волошиної, 89% злочинів у інтернеті пов’язані із сексуальною експлуатацією, порнографічним контентом, грумінгом. Крім того, зменшується вік постраждалих, нині більшість злочинів вчиняють до дітей, молодших за 14 років.
Як протидіяти?
Більшість постраждалих не звертаються до правоохоронців.
Лише в 10% випадків справи реєструються за заявами дітей чи фізичних осіб. 20% проваджень реєструються за результатами роботи слідства чи органів прокуратури в результаті їх виявлення при розслідуванні суміжних злочинів і 70% — це робота оперативних підрозділів, — розповіла Олеся Волошина.
Це підтверджує і Ольга Овчар:
Близько 60% дітей нікому не розповідають про ці ситуації. А якщо розповідають, то це скоріше друзі, подруги”, і тільки третина тих, з ким це сталося, розповіла комусь із дорослих — батькам, чи дорослим родичам – підсумувала експертка.
Тож, дуже важливо говорити з дітьми про ризики, пов’язані з використанням технологій. Наголошувати, що навіть, якщо втрапили в халепу, ніколи не пізно звернутися по допомогу. Якщо ж батькам важко говорити на відверті теми, варто скерувати молодь на спеціальні сайти, де зібрана інформація, як користуватися соцмережами безпечно.
В разі, коли дитина стала жертвою сексуального насильства у мережі, необхідно негайно звернутися до поліції. А якщо натрапили у інтернеті на контент із сексуальним насильством щодо неповнолітніх, повідомити про це можна на порталі Stop Crime.