У Китаї знайшли унікальні 300-тисячолітні дерев'яні знаряддя праці

У Китаї знайшли унікальні 300-тисячолітні дерев'яні знаряддя праці
Нещодавно на березі озера Гантаньцин було знайдено колекцію з 35 дерев'яних знарядь

Фото: BO LI
 

Археологи в Китаї виявили унікальну колекцію дерев’яних інструментів, вік яких становить близько 300 тисяч років. Ці знаряддя, що використовувалися для збору рослин, дають нове уявлення про раціон давніх людей у Східній Азії, йдеться в дослідженні, опублікованому в науковому журналі Science, повідомляє IFLScience.

В епоху, коли в Європі активно розвивалися технології виготовлення кам’яних інструментів, у Східній Азії ситуація була іншою: до появи сучасних людей 40–45 тисяч років тому кам’яні артефакти майже не змінювалися.

Нещодавно на березі озера Гантаньцин було знайдено колекцію з 35 дерев'яних знарядь. Усі вони мають чіткі сліди обробки та використання, зокрема подряпини та навмисно згладжені поверхні. Вчені датували інструменти періодом між 361 тисячею та 250 тисячами років тому.

Переважно знаряддя виготовлені з сосни, за винятком кількох, в основі яких лежать тверді породи дерев. Такі знахідки є надзвичайно рідкісними, адже дерев'яні артефакти швидко розкладаються.

У колекції виявили як великі палиці для копання, так і менші гачкоподібні знаряддя, які, ймовірно, використовувалися для розрізання коренів рослин. Більшість інших дерев’яних знарядь того періоду використовували для полювання. Проте давні люди зі Східної Азії, що мешкали у субтропічних і тропічних середовищах, були орієнтовані саме на рослинну їжу.

Наші результати свідчать про те, що гомініни з Гантаньцину стратегічно використовували харчові ресурси берегів озера. Вони планували візити туди й брали із собою виготовлені інструменти з відібраної деревини для видобування підземних бульб, кореневищ або цибулин, — зазначають науковці у статті.

З огляду на рослинні рештки, знайдені на місці розкопок, дослідники припускають, що дерев'яні знаряддя могли використовувати для збору ківі, горіхів і різних видів бульб.

Найімовірніше, ці інструменти належали денисовцям, оскільки скам’янілості цього виду все частіше знаходять у Східній Азії. "Денисовці співіснували в Сибіру з неандертальцями і виготовляли дуже складні кам'яні знаряддя. Тож немає сумнівів, що вони були розумними й інтелектуально розвиненими, — каже співавтор дослідження Бо Лі.

Нагадаємо, в Ірані знайшли кістяну флейту віком 8000 років

Ростислав Шваник - pravdatutnews.com

Читайте також
У Китаї знайшли рештки найменшої кішки у світі У Китаї знайшли рештки найменшої кішки у світі
Тварина могла поміститися на долоні і належала до вимерлого виду Prionailurus kurteni
Перші домашні коти потрапили до Китаю з Казахстану 1200 років тому - дослідження Перші домашні коти потрапили до Китаю з Казахстану 1200 років тому - дослідження
Дослідження показали, що перші домашні коти (Felis catus) з’явилися в Китаї відносно пізно — у період між 706 і 883 роками нашої ери. Вони прибули з території сучасного Казахстану.
Археологи висунули нову гіпотезу щодо виникнення кам’яних знарядь у давніх людей Археологи висунули нову гіпотезу щодо виникнення кам’яних знарядь у давніх людей
Випадкове розколювання каменів допомогло давнім людям створити перші знаряддя
Load next