Львівські економісти розповіли про дефіцит держбюджету у 270 млрд грн
«Бюджет можливостей для розвитку» – так у міністерстві фінансів називають проект держбюджету на наступний рік. У його формуванні передбачили курс долара на наступний рік по 29 гривень за одиницю, а от «дірки» у мінфіні планують покривати за допомогою випуску облігацій внутрішньої державної позики, фінансування МВФ та інших кредиторів. Втім, до такої політики експерти ставляться дещо критично.
"Європейський союз вже сказав нинішній владі, що він не спонсори чи банкомат. Бажання задовольнити так звані соціальні або утриманські категорії громадян – це пенсії та соціальні платежі, не думаючи, звідки ці гроші будуть братись. Тобто вони беруться в борг, дефіцит з бюджету накручується, абсолютно нічого не робиться, щоб запустити двигун економіки", - зазначив економіст Віктор Борщевський.
Із наступного року на 30% планують збільшити зарплати лікарям і вчителям, збільшать видатки на ремонт доріг та утримання центральних органів законодавчої і виконавчої влади.
"У нас видатки бюджету на весь бюджет медицини й освіти – надуті, адже в дохідній частині їх нема, тобто це треба буде покривати або внутрішніми запозиченнями, або зовнішніми, або міксом", - додав він.
"Закладається досить високий рівень інфляції, а ріст ВВП всього-на-всього 4,5%, тобто ми наступного року побачимо значні економічні турбуленції, ріст цін і згортання певних галузей економіки", - заявив економічний оглядач Андріян Фітьо.
На нацбезпеку та оборону планують закласти майже 6% ВВП країни. Ще трохи більш ніж 2 мільярди гривень виділили на вакцинування українців від коронавірусної інфекції. Натомість граничний дефіцит держбюджету складає 270 мільярдів гривень. Майже таку ж суму країні потрібно віддати зовнішнім і внутрішнім кредиторам, відтак потреба в додатковому фінансуванні є неабияка. Негативним у такій ситуації є те, що в уряді мало уваги приділяють креативним індустріям – зазначають фахівці.
"Тільки інновації, креативна економіка спроможна вивести країну з такого стану, в якому вона зараз знаходиться. Але навіть якщо ми візьмемо Львівську область, то тут нема випадків креативного підходу від органів влади, а також від громадських організацій, які працюють на грантах", - пояснив Андріян Фітьо.
Разом з тим, можна знайти і позитив у цьому вихрі боргів та видатків.
"Жорстка фаза карантину вдарила по економіці, але в Україні вона відновлюється трошечки швидше, ніж десь прогнозувалося і це добре. Якщо цей ріст ми будемо спостерігати наступного року – це добре, якщо ні – тоді питання", - каже економічний експерт Віктор Гальчинський.
Нагадаємо, зараз проєкт закону про державний бюджет на 2021 рік перебуває на розгляді у Верховній раді.
Слідкуй за нами на Facebook, Telegram, Youtube і знай Правду.