Якими є електоральні настрої львів’ян напередодні місцевих виборів?
До дня Х, тобто до місцевих виборів ще чотири місяці, а політичні діячі і досі відмовчуються та не заявляють публічно про свої амбіції. Соціологи тим часом досліджують електоральні настрої львів’ян. Опитування соцагенції «Фама», яке проводили з 10 по 21 червня, показало, що серед кандидатів на пост голови ЛМР 35% містян готові підтримати чинного мера, удвічі менше шансів наразі у Руслана Кошулинського і трійку лідерів замикає Олег Синютка. Похибка опитування, до речі, не перевищує трьох відсотків.
Мар’яна Малачівська, керівниця соціологічної агенції «Фама» додає: «Зінкевич має 7 %, і по суті Васюник, Юринець на тих позиціях, які вони мали у 2015-му році, бачимо, що понизилися позиції Гірняка і Добродомова».
Щодо політичних партій, то п’ятивідсотковий бар’єр на виборах до місцевої ради за оцінками соціологів проходять: «Європейська Солідарність», «Самопоміч», «Голос», «Свобода» та Українська Галицька партія. Пасуть наразі задніх Батьківщина, Варта та Слуга Народу. Та ці результати ще не остаточні. До того ж залишається великий відсоток тих, хто досі не визначилися, біля якого пункту у бюлетені будуть ставити галочку.
Керівниця соціологічної агенції «Фама»Мар’яна Малачівська зазначає: «Ситуація є теж дуже динамічна, тому що станом на жовтень 2019-го року «Голос» і «Слуга народу» мали шанси спільно набрати майже 40%, а зараз ситуація вже є іншою. Станом на зараз є велика частка людей, яка досі не визначена, за кого вони будуть голосувати, так само кожен 5-й вагається між різними кандидатами».
Бачимо, що «Слуга народу» на Львівщині наразі на межі прохідного бар’єру. На це може вплинути загальний рейтинг ставлення до президента, адже 57% львів’ян негативно оцінюють його перший рік діяльності. Тому якщо вибори глави держави відбувалися цієї неділі, то результат голосування у нашому регіоні дещо змінився б.
Директорка соціологічної агенції «Соціонформ» Наталія Зайцева-Чіпак наголошує: «Першість і далі обіймає Петро Порошенко і його готові підтримати орієнтовно 28% від тих, хто планує прийти на вибори і визначився, на другому місці ми маємо таки Володимира Зеленського, але його кількість симпатиків скоротилась, тому що якщо на виборах рік тому його підтримувало близько 20%, то на сьогоднішній день трошечки менше ніж 15%».
Соціологічні дослідження корисні тим, що і кандидатам показують, чи варта гра свічок, і самих виборців зорієнтовують, кому краще допомогти зреалізувати свою передвиборну програму. Та водночас, часто соціологічними дослідженнями починають маніпулювати. І щоб не втрапити на цей гачок, необхідно дотримуватися наступних правил, розповідають експерти.
Політолог Микола Бучин запевняє: «Якщо ми говоримо про перший чинник, який показує коректність дослідження, то є солідність самої фірми, є низка фірм,я ким можна довіряти і результати яких будуть адекватно відображати результат голосування. Якщо кандидат не вказує джерела дослідження, не вказує методології і так далі,як мінімум, до таких досліджень потрібно ставитися із певним сумнівом і обережністю».
Для того, щоб перевірити компанію, яка виготовляла те чи інше дослідження ви можете зайти у базу псевдосоціологів та піарників. Також фахівці не радять довіряти даним соціологічних компаній, які з’явилися на ринку незадовго до виборів.
Засновниця ініціативи «Як не стати овочем?» Оксана Мороз наголошує: «Потрібно звертати увагу, коли ця компанія була створена і чи є вона членом міжнародних організацій, які, власне, стандартизують соціологічні дослідження як такі і ще один спосіб – це звіряти ці дані із даними відомих і авторитетних соціологічних структур».
Щоб не втрапити у соціологічну пастку, варто уважно придивлятися до репрезентативної вибірки соцспостереження, обов’язково з’ясувати, хто є замовником дослідження, чи входить дослідницький центр до міжнародної асоціації та чи публікує результати опитувань у міжвиборчий період.
Авторка: Валерія Паненко