Звіт ЄС про відповідність України критеріям буде у травні; уряд хоче виконати всі, крім одного

Звіт ЄС про відповідність України критеріям буде у травні; уряд хоче виконати всі, крім одного

Віцепрем’єрка з євроінтеграції Ольга Стефанішина заявляє, що перша оцінка Єврокомісії щодо прогресу України у виконанні "кандидатських критеріїв" буде представлена у травні, і до того часу Київ завершить виконання більшості з них. Пише "Європейська правда".

Стефанішина стверджує, що представленню оцінки передуватиме обговорення між державами-членами і Україною, яке відбудеться у березні, однак першу формалізовану оцінку варто чекати лише наприкінці весни.

Ми розраховуємо, що в травні, коли буде засідання General affairs council (Ради ЄС з загальних питань), така оцінка буде представлена. Можливо, попередні розмови будуть відбуватися також в Києві, під час візитів різного рівня. А вже 20 березня я візьму участь у неформальному засіданні Ради з загальних питань, де ми проговоримо всі 7 рекомендацій та визначимо конкретну дату (представлення Єврокомісією її оцінки), – заявила Стефанішина.

Як відомо, ЄС під час надання Україні статусу кандидата визначив 7 критеріїв, виконання яких є обов’язковою умовою для подальшого зближення, в тому числі для початку переговорів про вступ України до ЄС.

Наразі є лише експертні оцінки того, як Україна виконує "кандидатські вимоги". Офіційна оцінка з боку ЄС буде представлена лише в жовтні. Однак для того, щоби допомогти Києву визначити проблемні точки, Єврокомісія погодилася представити навесні "усну проміжну оцінку" прогресу України.  Дата такого представлення наразі не оприлюднювалася.

Рада ЄС з загальних питань має планове засідання 30 травня у Брюсселі, однак зі слів Стефанішиної виходить, що для розгляду українського питання представники країн-членів ЄС можуть зібратися окремо, і "дата цього засідання ще не визначена".

Я запрошу колег в Україну і вважаю, що це засідання General affairs council могло би відбутися в Києві, – пояснила вона ЄП.

Стефанішина також вважає, що Україна майже повністю завершить виконання 7 критеріїв до цього часу.

Декілька блоків у нас вже політично завершені, лишилися технічні питання... Залишаться завдання щодо імплементації закону про національні меншини, – пояснила вона.

Зокрема, за оцінкою віцепрем’єрки, ВР до того часу ухвалить закон щодо структурування рекламного ринку в Україні, що дозволить Києву заявити про виконання критерію щодо реформи медіа.

Очільник НАБУ призначений; концепція реформування правоохоронних органів підготовлена і має бути схвалена рішенням президента; завершиться процес відбору членів ВККС. Таким чином ми закриваємо антикорупційний, правоохоронний і судовий блок, – пояснила вона.

Ольга Стефанішина також впевнена у позитивній оцінці реформи системи відбору суддів Конституційного суду, попри те, що Україна не призначатиме 7-го члена Дорадчої групи експертів (ДГЕ), як початково рекомендувала Венеційська комісія. Замість цього Україна внесе у процедуру відбору інші зміни, що дадуть міжнародним експертам право спільно заблокувати відбір у разі незгоди з українськими колегами.

Ми не знайшли жодних юридичних підстав для того, щоби був сьомий експерт. Ми провели переговори з Венеційською комісією та з Єврокомісією та домовилися, що модель відбору суддів КСУ буде базуватися на моделях, що діяли для інших судових органах, як-то ВРП: зокрема, рішення ДГЕ буде ухвалюватися 4-ма голосами, – пояснила вона.

За словами віцепрем’єрки, цей підхід у Єврокомісії підтримали:

Щодо цього ми домовилися з Єврокомісією і будемо продовжувати говорити про те, як запустити конкурс – ми розраховуємо на запуск у кінці квітня.

Також, розрахунок Стефанішиної ґрунтується на тому, що ЄС зарахує "антиолігархічний"  критерій попри те, що Україна не поспішає виконувати в його початковому вигляді. Про це детально йшлося у статті "Кінець закону про олігархів? Які претензії до нього підготувала Венеційка". Замість цього, уряд обіцяє переключитися на зменшення впливу олігархів через антимонопольні та антикорупційні заходи, без складання суперечливого "реєстру олігархів".

У часи війни naming and shaming, тобто називання певних осіб, які підпадають під дію цього закону, не є пріоритетом, – пояснила віцепрем’єрка.

Станом на кінець січня виконання семи критеріїв оцінювалося експертами на 5,8 балів з 10, але оцінка суттєво виросла від попереднього огляду. Після того зростання технічної відповідності критеріям продовжилося.

Нагадаємо, що Ткаченко пригрозив УПЦ МП відповідальністю в разі крадіжки мощів святих із Лаври.

Злата Новосельськаpravdatutnews.com

Читайте також
"Рівноправний член Альянсу": Зеленський заявив про участь України у саміті НАТО в 2022 році "Рівноправний член Альянсу": Зеленський заявив про участь України у саміті НАТО в 2022 році
Курс на вступ до НАТО закріпили в Конституції України у 2019 році.
Loading...
Load next