Які дині та кавуни можна купувати?

Які дині та кавуни можна купувати?
Солодкі та налиті сонцем дині й кавуни заполонили полиці магазинів та ринків. Вибір величезний, та от питання, як правильно обрати баштанні.

Солодкі та налиті сонцем дині й кавуни заполонили полиці магазинів та ринків. Вибір величезний, та от питання, як правильно обрати баштанні. Правило №1 – не купуйте літні ягоди на стихійних ринках чи при дорозі, бо ж мікробів там можете підхопити більше, ніж наїстися нітратів.

Гастроентерологиня Олена Ходосевич  запевняє: «Якщо вони лежать на землі, якщо вони на відкритому просторі, навіть не прикриті нічим. Ні плівкою, ні папером, взагалі нічим і вони добами там продаються, то вони можуть бути насичені тими вихлопними газами якщо це траса, де проходить величезна кількість машин, тому такий кавун вже не буде корисним».

За якістю смугастих щодня пильнують лабораторії при ринках. Перед відкриттям прилавків продукцію тут відбирають на проби на вміст нітратів. Для правдивого результату сезонні ягоди перевіряють двічі. Всю продукцію маркують, щоб дослідження було конфіденційним і підприємець, який торгує баштанними отримав незалежну оцінку від експертів.

Завідувачка лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи №22 Наталія Васерук додає: «Коли ми говоримо про кавуни, ми досліджуємо на органометричні показники, отже, досліджуємо ззовні шкірочку, яка вона є, вона повинна бути блискуча, без вм’ятин, без пошкоджень, допускається наявність такої жовтої плями. Оскільки так лежав кавун і так він дозрівав і коли перестають утворюватися пігменти, то утворюється внизу оця жовта пляма».

Розрізавши кавун,  варто оглянути насіння та м'якуш. Не менш важливим є аромат плода, він не має віддавати кислим або зіпсутим. Зробивши таку оглядову перевірку, у лабораторії відбирають проби та виміряють вміст на хімічні речовини спеціальним приладом. Усі дані фіксують в журналі, а продавцям віддають експертний висновок.

«Записуємо якщо продукція є доброякісна – експертний висновок, яка свідчить, що всі показники задовільні, тобто відповідають вимогам державного стандарту і не перевищують вміст нітратів вище допустимої норми 60 мл грам на кілограм», -  Наталія Васерук, завідувачка лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи №22.

Тож якщо ви на ринку хочете пересвідчитися, що товар якісний і пройшов лабораторну перевірку – просіть, щоб вам пред’явили цей папірець. Бо ж регулярне споживання продукції зі вмістом нітратів може негативно відзначитися на вашому організмі. А найбільша кількість нітратів міститься у першому врожаю. Тому правило №2 – купуйте кавуни в сезон.

Гастроентерологиня Олена Ходосевич переконує: «Я не раджу нікому їсти кавуни не раніше, як серпень місяць».

Власне у Львові вже визначили місця, де з 1 серпня можна легально збувати баштанні.

Директорка департаменту економічного розвитку Львівської міськради Ірина Кулинич розповідає: «Затвердили 21 локацію у всіх районах міста, окрім Галицького. Підприємці можуть до нас звертатися, ми проведемо невеликий конкурс по ціні, тому, що виділяється від 4-х метрів квадратних до 9 метрів квадратних в залежності від кожної адреси  і відповідно плата від 1200 до 2700 в місяць».

Якщо ви таки не в силі дочекатися серпня, куплений молодий кавун варто ретельно промити. Бо для отруєння не потрібно навіть нітратів, достатньо злоякісних мікроорганізмів на шкірці ягоди. Швидко вбирають хвороботворні бактерії розрізані кавуни й дині, тому правило №3: купуйте їх цілими. Навіть вирізаний трикутничок може зіпсувати всю ягоду.

«Не беріть і не робіть такого, тому що під плівкою – це як інкубатор мікроорганізмів і можна спокійно отруїтися тим кавуном, який був розрізаний і певну кількість годин пролежав на сонці під плівкою, мікрорганізм потрапляє всередину, під плівкою в інкубаторі розмножується», -  Олена Ходосевич, гастроентерологиня.

Повертаємося до нітратів. Ці хімічні елементи чи не найбільше назбируються біля шкірки, тому не з’їдайте повністю скибу, а залишайте сантиметри два м’якоті. Додамо, що самі по собі кавуни дуже корисні. Вони здатні очищати організм та виводити токсичні речовини. А ще завдяки великій кількості антиоксидантів та інших поживних речовин  смугастий чинить на організм протизапальну дію та бореться з десятками серйозних хронічних захворювань.

Авторка: Валерія Паненко

Слідкуй за нами на FacebookTelegramYoutube і знай Правду.

Loading...
Load next