Незламні експортери: Як Укрексімбанк допомагає підтримувати український бізнес

Незламні експортери: Як Укрексімбанк допомагає підтримувати український бізнес

До війни експорт для України становив 35 % ВВП. Після перемоги України та для відбудови економіки частку експорту планують збільшити принаймні до 50 %, — заявляють у Міністерстві економіки.

Для української економіки 2022 рік підготував найскладніші випробування за всі часи української незалежності. За цей період Україна втратила понад третину економіки. Однак, бізнес продемонстрував несподівану стійкість.

За попередніми оцінками Мінекономіки відповідно до методології торгового балансу, експорт товарів до країн ЄС за підсумками 2022 року зріс на 4,2 % в порівнянні з 2021 роком та склав близько $28 млрд.

Зростанню експорту насамперед сприяла лібералізація торгівлі з країнами ЄС — торік у червні Євросоюз скасував антидемпінгові мита та тарифні квоти для українських товарів. Йдеться про тимчасовий захід, запроваджений на рік. Багато компаній скористалися вікном можливостей: одні розширили свій експорт, інші вперше відкрили для себе європейський ринок.

Загалом впроваджені з боку ЄС заходи в умовах війни — скасування мит і зборів на українські товари, «митний безвіз» і «транспортний безвіз» — підтримали український експорт та створили підґрунтя для зростання в наступні періоди.

Тому, на сьогодні, одне з найважливіших завдань держави — відновлення української економіки та підтримка бізнесу.

Фінпідтримка Ексімбанку

З початку російської агресії були небезпідставні побоювання бізнесу, що війна закриє доступ до фінансування для бізнесу в цілому й експортерів зокрема. Ці побоювання небезпідставні. Воєнні ризики для комерційних банків, а також облікова ставка — зависокі для формування конкурентних фінансових продуктів.

За таких обставин фінансову підтримку економіки, а, отже, й добробут громадян, забезпечують державні банки. Укрексім має спеціалізовану роль у банківсько-фінансовій системі держави. Банк фокусує свої зусилля на фінансуванні бізнесу, який розвиває експортний потенціал, здійснює ефективний імпорт та імпортозаміщення, зокрема для відновлення країни, стратегічних підприємств інфраструктури. За даними Нацбанку, Укрексімбанк за підсумками 2022 року мав найбільший портфель кредитів. Станом на 1 квітня 2023 року загальний кредитний портфель становить 91,6 мільярда гривень.

Крім того, Укрексімбанк впроваджує спільні з міжнародними фінансовими організаціями цільові програми, які дозволяють українському бізнесу залучати кошти на більш вигідних умовах, ніж пропонує ринок.

На сьогодні, навіть в умовах воєнного стану, триває успішна реалізація спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку (основна кредитна установа Світового банку) Проєкту доступу до довготермінового фінансування, у межах якого Укрексімбанк активно підтримує експортно-орієнтовані підприємства. За 25 років співпраці зі МФО Банк напрацював унікальну експертизу, яка необхідна для розуміння та виконання вимог МФО позичальниками. Завдяки фінансовій та консультаційній підтримці Укрексімбанку український бізнес продовжує отримувати дефіцитні на ринку довгострокові кредити, як для фінансування інвестиційних проєктів, так і на поповнення обігових коштів.

До участі у спільному зі МБРР Проєкті долучаються експортно-орієнтовні підприємства з різних галузей, які продовжили працювати на неокупованих територіях, або були змушені релокувати бізнес в більш безпечні регіони, або чиї виробничі потужності вціліли на деокупованих територіях та, які зберегли експортний потенціал і потребують його підтримки в цей надскладний час.

Загалом Укрексімбанк є лідером за обсягом кредитування та фінансування української економіки у 2022 році із часткою на рівні 14 %. Понад 55 % фінансування, отриманого від МФО, адміністровано саме через Укрексімбанк.

Незламні експортери

Досвід ТзОВ «Радехівський цукор», найбільшого виробника цукру в західній частині України та одного з найбільших українських експортерів цукру, показує, що надійне фінансове плече під час війни стає визначальним для агробізнесу і продовольчої безпеки на внутрішньому та зовнішніх ринках. Наприкінці 2022 року виробник цукру отримав від Укрексімбанку довгострокове фінансування оборотного капіталу в рамках спільного з МБРР Проєкту.

Нещодавно Укрексімбанк збільшив кредитний ліміт ТзОВ «Радехівський цукор». Нова кредитна лінія строком на 18 місяців у розмірі 10 млн дол. США доповнить кредит у 15 млн дол. США, яким уже користується компанія.

Кошти на рефінансування оборотного капіталу надаються за спільним проєктом із Міжнародним банком реконструкції та розвитку.

Генеральний директор підприємства Віталій Сікорський, впевнений, що в непростих умовах ведення бізнесу під час війни отримання довгострокового фінансування від Укрексімбанку та відповідність підприємства вимогам Світового банку, яких мають дотримуватись учасники Проєкту, дозволило компанії набути безцінний досвід та вийти на якісно новий рівень фінансового менеджменту та дотримання високого рівня екологічно-соціальних стандартів.

Я задоволений професійною та швидкою роботою працівників Львівської філії Укрексімбанку. Завдяки участі в Проєкті ТОВ «Радехівський цукор» здійснюватиме подальший розвиток експортної діяльності, а саме збільшуватиме обсяги реалізації продукції на експорт та розширюватиме ринки збуту, - заначив Віталій Сікорський.

За словами Сікорського, попри тимчасові обмеження на продаж цукру за кордон, запроваджені урядом для уникнення дефіциту цього продукту в літньо-осінній період, експорт цукру є важливим драйвером розвитку галузі.

Зважаючи на наявну кон’юнктуру, ТзОВ «Радехівський цукор» також планує збільшити виробництво та реалізацію цукру. Якщо у 2021 році частка експорту компанії складала 6 %, то за підсумками 2022 року вона збільшила її до 28 % та вийшла в лідери ринку.

 613
 
Loading...
Load next