Найстрашніша аварія сучасності: 35 річниця Чорнобильської катастрофи
26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції вибухнув ядерний реактор, внаслідок якого трапилась найбільша за всю історію ядерної енергетики техногенна катастрофа.
Трагедія на Чорнобильські атомній станції змінила життя цілого покоління не лише українського населення, а й також перетворила колись процвітаюче місто Прип'ять - привидом. Вона знищила 30 км поліських лісів й перетворила їх на тисячі років у радіоактивні хащі та пришвидшила розпад Радянського Союзу.
Внаслідок вибуху на ЧАЕС утворилася величезна радіоактивна хмара, яка поширилася далеко за межі України. Більша частина викинутих в повітря небезпечних ядерних речовин осіли на території Білорусі. Однак, тогочасна радянська влада намагалась приховати найбільшу в історії людства техногенну катастрофу - інформація щодо ядерного вибуху була оповита брехнею та таємницями.
Жителів Прип'яті почали висилати з міста та їхніх домівок лише у через добу після аварії. Із собою вони брали лише найнеобхідніше - документи та гроші, адже влада СРСР обіцяла, що переселення тимчасове, однак люди навіть не підозрювали, що вони вже більше ніколи у житті не повернуться у рідну квартиру або ж дім. Загалом із зони навколо станції виїхало майже чверть мільйона людей.
Зокрема у ліквідації аварії брали участь понад 600 тисяч людей, однак точна кількість постраждалих та загиблих від ядерної трагедії й досі невідома. Так за підрахунками спеціалістів, біля кожного реактора у денний час мало б працювати близько 100 людей, у нічний – 25-30. Однак, через те, що третій і четвертий енергоблоки знаходяться поруч, у момент вибуху там могли знаходитися близько 70 людей. Усі хто там знаходився, загинули одразу або отримали смертельні дози радіації, які були несумісними із життям.
В Україні щороку 26 квітня згадують про цю страшенно небезпечну в історії людства ядерну катастрофу. Так, сьогодні Голова Верховної Ради Дмитро Разумков у зверненні з нагоди 35-ї річниці Чорнобильської катастрофи наголосив, що українці повинні завжди пам'ятати про жертви, які довелося понести внаслідок аварії на Чорнобильській атомній станції. І зробити все можливе, щоб історія ніколи не повторилася знову.
"Сьогодні чергова річниця Чорнобильської катастрофи. 35 років... Але ця трагедія продовжується і сьогодні. Вона забрала багато життів протягом 35-ти років і продовжує забирати їх сьогодні. Людський фактор відіграв величезну роль у цій трагедії, тому ми повинні пам’ятати, що "мирний атом" залежить від нас. Кожен повинен пам‘ятати, що від кожного його кроку і кожної його дії може залежати не тільки його життя, а ще й життя тих, хто поруч, життя країни", - зазначив Разумков.
Зараз Чорнобильська зона за 35 років після вибуху четвертого енергоблока стала розвагою не лише для туристів, а й для нелегальних відвідувачів – сталкерів. Однак варто пам'ятати, що зона відчуження й досі є надзвичайно небезпечною, навіть попри те, що природа на заражених радіоактивними речовинами територіях почала розквітати та відновлюватись.