«Десь я це вже бачив»: з чим пов’язаний ефект дежавю? (відео)
"Десь я це вже бачив". Така фраза найчастіше виникає в людей, коли трапляється ефект дежавю. За статистикою, такий стан відчували до 97% здорових людей.
Насправді є два види дежавю. Це патологічні й непатологічні. Дежавю це вже бачене, так, в перекладі вже побачене, але є ще такі різновиди дежавю, вже почуте. От люди, які не чують вони ніби вже це чули. Пережили. Так, от ніби це таке відчуття, що вже пережили, - повідомила Оксана Волошина, психологиня, сомнотерапевтка.
Це схоже на відчуття при перечитуванні книги або повторному перегляді фільму, який ви бачили дуже давно. Тобто згадати, що конкретно відбудеться в цей момент, неможливо, але відчуття досить виразні. Коли ефект дежавю трапляється декілька разів на день - це цілком нормальне явище. Але якщо такий стан може повторюватись більше як 10 разів, це вже патологічні дежавю.
Патологічні дежавю вони проявляються в людей, які хворіють на епілепсію, які мають неврологічні захворювання, психіатричні захворювання як це теж зрозуміти, що зі мною щось не так вони відбуваються дуже часто ці дежавю. Тобто протягом дня можуть бути й до 30 разів теж різні описи є і по різному пацієнти це розповідають, - наголосила Оксана Волошина.
Ще до сьогодні ніхто достеменно не дослідив це явище, адже в лабораторних умовах відтворити дежавю практично неможливо. Тому є лише припущення, від чого може виникати такий стан. Також ефект дежавю можуть пов’язувати зі сном.
Тому що що відбувається під час сну. Людина спить, але мозок працює, затрачає багато енергії на те, щоб опрацювати інформацію, яку ми пережили за день, тобто він по ідеї моделює якісь певні ситуації і коли людина в реальності попадає в такі схожі ситуації то в неї є відчуття що вона вже там була, - наголосила психологиня Оксана Волошина.
Зазначимо, що на сьогоднішні версія зі сном вважається найбільш правдивою.
Анастасія Фаль - pravdatutnews.com