Через глобальне потепління в Європі поширюються комарі-переносники тропічних хвороб

Farooq et al. / The Lancet Planetary Health
Зростання середньої температури в Європі, спричинене глобальним потеплінням, призвело до поширення комарів, які переносять збудників тропічних лихоманок, таких як денге та чікунгунья. У період з 1990 по 2024 рік у Європі почастішали випадки місцевої передачі цих захворювань, а не лише завезених з тропіків. Вчені попереджають, що якщо темпи глобального потепління не сповільняться, спалахи тропічних лихоманок можуть стати звичним явищем для європейського континенту.
Результати дослідження були опубліковані в журналі The Lancet Planetary Health.
Дослідження показало, що з 1990 року в Європі активно поширюється тигровий комар, який є переносником лихоманок денге та чікунгунья. Спостерігаючи за частотою спалахів цих хвороб, науковці відзначили значне скорочення часових проміжків. Так, якщо раніше між появою комара в регіоні та першим випадком денге минало близько 25 років, то зараз цей період становить лише 5 років. Крім того, інтервали між самими спалахами денге зменшилися з 12 років у 1990-му до менш ніж одного року у 2024-му.
Основною причиною такого прискорення науковці вважають підвищення середніх температур у Європі. Тепліший клімат продовжує період активності тигрових комарів протягом року. Аналіз показав, що кожен градус Цельсія зростання середньорічної температури збільшує ризик захворювання на денге та чікунгунью в 1,5 раза. Якщо тенденція глобального потепління збережеться, то до 2060-х років ймовірність спалахів цих тропічних хвороб у Європі може зрости вп'ятеро порівняно з періодом 1990-2024 років.
Нагадаємо, Як 5G впливає на організм людини: нове дослідження
Ростислав Шваник - pravdatutnews.com



