НАНЦ приєднався до проєкту з культивування корисних антарктичних бактерій: морські бактерії – для потреб людства
Національний антарктичний науковий центр приєднався до проєкту з культивування корисних антарктичних бактерій.
Про це повідомляє Міністерство освіти та науки.
Зазначається, що українські вчені шукатимуть корисні сполуки серед морських бактерій Антарктики, щоб у майбутньому використовувати їх для потреб людства. Ці дослідження відбуватимуться у новому проєкті «Горизонт Європа», до якого долучився НАНЦ. Він називається «Розкриття прихованих скарбів водних екстремофілів: сталий розвиток промислово значущих нових активних біомолекул (EXPLORA)».
Водні екстремофіли – це морські бактерії Південного океану. Вони є любителями екстремальних умов: виживають за тривалих низьких температур і часто значного ультрафіолетового випромінювання. Вчені спробують розгадати, як їм це вдається, - йдеться в повідомленні.
Насамперед в межах проєкту відберуть морські бактерії в районі станції «Академік Вернадський» – в акваторії архіпелагу Вільгельма біля західного узбережжя Антарктичного півострова.
Далі передбачені такі етапи:
- аналіз ДНК відібраних зразків, визначення їхнього складу та функціональних характеристик
- створення бази даних перспективних мікроорганізмів, які потенційно можуть синтезувати корисні сполуки з антифризними та антиоксидантними властивостями
- підбір оптимальних умов для вирощування бактерій та їхнє культивування
- дослідження геному культур бактерій щодо генів, що кодують корисні властивості.
Як повідомляє міністерство, далі найперспективніші культури бактерій відправлять до лабораторій, де мікроорганізми будуть розмножувати в біореакторах для синтезу та виділення корисних сполук.
Науковці сподіваються, що отримані сполуки будуть потенційно корисними для фармацевтики, косметології, медицини тощо.
Окремою родзинкою проєкту є удосконалення технологій відбору мікроорганізмів в межах екстремального середовища, адже часто це – складний процес.
У співпраці з партнерами планується розробка роботизованої системи відбору зразків у водах Південного океану. Система буде проходити тестування на станції «Академік Вернадський». Це дозволить зробить відбір мікроорганізмів більш точними та стандартизованим, зменшить залучення в цей процес людини та її потенційний вплив на процес, - додає Міністерство освіти та науки.
Нагадаємо, Два потенційно небезпечні астероїди наближаються до Землі
Юлія Педюк - pravdatutnews.com