Найбільший у світі айсберг застряг у Атлантиці: що з ним станеться

Гігантський айсберг A23a, найбільший у світі, застряг на мілководді неподалік від субантарктичного острова Південна Джорджія в Атлантичному океані, що належить Великій Британії. Науковці прогнозують, що теплі води сприятимуть його поступовому руйнуванню та таненню.
Про це повідомляє British Antarctic Survey та BBC.
Маса айсберга сягає приблизно трильйона тонн, а його площа перевищує 3 тисячі квадратних кілометрів. Він утворився ще у 1986 році, відколовшись від шельфового льодовика Фільхнера в Антарктиді, і довгий час залишався нерухомим на дні моря Ведделла.
З 2020 року айсберг почав дрейфувати океаном, а наприкінці 2024 року потрапив у потужну океанічну течію, яка певний час утримувала його в одному місці. Проте нещодавно він знову почав рухатися і зупинився на мілині приблизно за 90 кілометрів від острова Південна Джорджія.
Океанограф Британської антарктичної служби Ендрю Маєрс описує A23a як "величезну крижану стіну, яка простягається від горизонту до горизонту". Зараз, згідно із супутниковими даними, айсберг зберігає свою структуру, але теплі води й океанські хвилі можуть з часом розколоти його на дрібніші фрагменти, що пришвидшить танення. Такі процеси вже спостерігалися раніше з іншими гігантськими айсбергами.
Історично великі айсберги могли дрейфувати далеко на північ – один із них навіть наблизився на 1000 кілометрів до австралійського міста Перт. Однак усі вони рано чи пізно розпадалися і танули.
Острів Південна Джорджія – важливе місце для пінгвінів та тюленів. Хоча айсберг навряд чи створить критичні загрози для їхніх популяцій, він може змінити їхні маршрути до місць годування. Якщо дорослі особини будуть змушені долати довший шлях, це може вплинути на кількість їжі, яку отримують їхні дитинчата, і призвести до підвищення рівня смертності серед молодняка. Подібні ситуації вже спостерігалися, наприклад, у 2004 році в районі моря Росса.
Втім, айсберг може мати й позитивний ефект. Під час танення він вивільнятиме поживні речовини у воду, що сприятиме розвитку морської екосистеми та може навіть збільшити кількість місцевих хижаків, зокрема тюленів і пінгвінів.
Наразі айсберг не становить небезпеки для людства, однак у майбутньому він може створити проблеми для рибалок. Поки що судноплавні компанії можуть легко уникати його завдяки постійному моніторингу. Проте, коли айсберг розпадеться на дрібні частини, їх стане складніше відстежувати, що ускладнить риболовлю в деяких регіонах.
Науковці продовжують вивчати ситуацію, щоб краще зрозуміти можливі наслідки танення цього гігантського айсберга.
Нагадаємо, на Марсі могли бути пляжі та стародавній океан – дослідження
Юлія Педюк - pravdatutnews.com




