”Критичне вікно”: вчені визначили вік, коли мозок починає старіти швидше

”Критичне вікно”: вчені визначили вік, коли мозок починає старіти швидше
Старіння – це поступовий процес, але дослідники з’ясували, що в певний період життя мозок починає старішати значно швидше.

У статті, опублікованій у журналі PNAS, науковці назвали цей період "критичним вікном" і запропонували спосіб, який може допомогти уповільнити вікові зміни.

Про це повідомляє IFLScience.

Американські вчені проаналізували результати функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ) понад 19 тисяч людей. Цей метод дозволяє візуалізувати активність мозку та оцінювати стан його різних зон.

Дослідження показало, що приблизно у 44 роки процес старіння мозку починає різко прискорюватися, і цей ефект триває до 67 років. Після цього швидкість погіршення мозкових функцій зменшується й залишається відносно стабільною до 90 років.

Науковці також дослідили молекулярні механізми, які стоять за цим прискореним старінням. Вони виявили, що основною причиною є зниження чутливості нейронів до інсуліну, що впливає на здатність мозку отримувати енергію.

Ми визначили критичне вікно середнього віку, коли мозок починає відчувати погіршення доступу до енергії. Але до того, як відбувається незворотне пошкодження – "вигин" перед "зламом", – пояснила провідна авторка дослідження Ліліанна Мухіка-Пароді.

Дослідники виявили, що певний білок, який транспортує кетони – продукти розщеплення жирів, може допомогти уповільнити старіння мозку. Хоча основним джерелом енергії для мозку є глюкоза, в екстремальних умовах він може використовувати кетони.

У середньому віці нейрони зазнають метаболічного стресу через недостатню кількість "палива" – вони борються, але все ще залишаються життєздатними. Тому надання альтернативи в цей критичний період може допомогти відновити їхню функцію, – зазначила Мухіка-Пароді.

Щоб перевірити свою теорію, науковці провели експеримент із 101 добровольцем. Вони давали їм кетони та глюкозу, після чого проводили фМРТ-сканування мозку. У молодих (20-39 років) і літніх людей (60-79 років) кетони не мали значного впливу. Однак у групі середнього віку (40-59 років) спостерігався позитивний ефект.

Хоча ці результати є багатообіцяючими, вчені наголошують, що для остаточного підтвердження необхідні подальші дослідження.

Нагадаємо, Чотири малопомітні ознаки того, що ви старієте

Юлія Педюк - pravdatutnews.com

Читайте також
Місяць виявився старшим на 200 мільйонів років: скільки років супутнику Землі Місяць виявився старшим на 200 мільйонів років: скільки років супутнику Землі
Результати аналізу місячного циркону свідчать, що супутник Землі сформувався на 200 мільйонів років раніше, ніж вважали раніше.
ШІ від Google вирішив наукову проблему за два дні, над якою вчені працювали десятиліття ШІ від Google вирішив наукову проблему за два дні, над якою вчені працювали десятиліття
ШІ-алгоритм Google за два дні розгадав механізм стійкості супербактерій до антибіотиків, на що вчені витратили десять років
Марсіанський пил може становити загрозу для астронавтів - дослідження Марсіанський пил може становити загрозу для астронавтів - дослідження
Дослідження вчених виявило, що пил на Марсі містить токсичні частинки, які можуть серйозно шкодити здоров’ю астронавтів
Loading...
Load next