Запуски ракет шкодять озоновому шару: вчений попереджає про загрозу

Фото: depositphotos
Інтенсивне зростання кількості запусків ракет у космос може сповільнити процес відновлення озонового шару — таку думку висловив фізик із Федерального технічного інституту в Цюріху Сандро Ваттіоні. За його словами, попри давні дослідження цієї проблеми, реальний вплив космічної діяльності на атмосферу тривалий час недооцінювався.
Про це пише Phys.org.
Фахівець зазначив, що у процесі запуску ракет в атмосферу потрапляють шкідливі речовини — зокрема, хлор і сажа, які сприяють руйнуванню озонового шару. У середніх шарах атмосфери це може спричинити витончення захисного бар’єру, який фільтрує небезпечне ультрафіолетове випромінювання.
За його словами, у 2019 році у світі зафіксували 97 орбітальних запусків, а вже у 2024 — 258. Якщо темпи зростання збережуться, до 2030 року середня товщина озонового шару може зменшитися на 0,3%, а над Антарктидою — сезонно до 4%.
Науковці з Університету Кентербері під керівництвом Лаури Ревелл, які працювали разом з Ваттіоні, нагадали, що озоновий шар і досі не повністю відновився після впливу хлорфторвуглеців, заборонених ще у 1989 році. Очікується, що він повернеться до доіндустріального рівня не раніше 2066-го.
Фізик також зазначив, що найбільшої шкоди завдають ракети з твердим паливом, тоді як кріогенні системи (з рідким воднем і киснем) майже не впливають на озон. Однак через складність їх використання, наразі лише близько 6% запусків здійснюються саме з їхнім застосуванням.
Нагадаємо, супутники Starlink можуть зруйнувати озоновий шар Землі: дослідження
Юлія Педюк - pravdatutnews.com





