Фото: depositphotos
У Великій Британії завдяки новітній процедурі екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) із залученням ДНК інших людей народилися восьмеро здорових малюків. Цей метод дозволяє отримати ембріони, вільні від невиліковних генетичних захворювань, що передаються через мітохондрії, повідомляють The Guardian та CNN.
У більшості клітин людини є основний набір генів у ядрі, а також мітохондрії — крихітні структури, що оточують ядро і мають власний набір із 37 генів. Мітохондрії відповідають за вироблення енергії, необхідної для функціонування всіх клітин. Мутації в цих генах можуть пошкодити мітохондрії, що призводить до катастрофічних наслідків для здоров'я.
Оскільки всі мітохондрії успадковуються від біологічної матері, мутації в них можуть вплинути на всіх її дітей. Мітохондріальні захворювання зазвичай проявляються в ранньому дитинстві, уражаючи органи, що потребують багато енергії (мозок, серце, м'язи). Приблизно одна дитина з п'яти тисяч новонароджених страждає на такі захворювання.
Як працює нова процедура
Лікарі розробили процедуру, що допомагає запобігти успадкуванню дітьми мутованих мітохондрій. Її етапи та результати описані в науковому журналі New England Journal of Medicine. Процес включає такі кроки:
- Яйцеклітину матері запліднюють спермою батька.
- Генетичний матеріал (ядро) з цієї заплідненої яйцеклітини переносять у здорову донорську яйцеклітину, з якої попередньо видалили її власне ядро.
- Отриманий ембріон, який має повний набір хромосом від біологічних батьків і здорові мітохондрії донора, імплантують у матку жінки для настання вагітності.
Таким чином народилися 8 здорових дітей (чотири дівчинки та чотири хлопчики), серед них є однояйцеві близнюки. Після народження в однієї дитини виникла інфекція сечовивідних шляхів, яку успішно вилікували. Інша мала тимчасові м'язові посмикування, що минули самостійно. У третьої виявили підвищений рівень жиру в крові та порушення серцевого ритму, які також були проліковані. Цей стан, імовірно, був пов'язаний із проблемами у матері під час вагітності. Ще одна вагітність досі триває.
Генетичні тести підтвердили, що у новонароджених або зовсім не було, або був дуже низький рівень мутованих мітохондрій. Невелика їх кількість все ж передалася від матері, але дослідники стверджують, що цієї кількості недостатньо для розвитку захворювання. Хоча методику ще можна вдосконалити, це досягнення відкриває нові можливості для запобігання спадковим захворюванням.
Нагадаємо, у США створили протизаплідні пігулки для чоловіків із високою ефективністю
Ростислав Шваник - pravdatutnews.com