Фото: МВС України
Французька некомерційна організація "Pour l’Ukraine, pour leur liberté et la nôtre!" (За Україну, за їхню та нашу свободу!) 11 липня подала позов до Міжнародного кримінального суду (МКС), звинувачуючи Росію в масштабному розграбуванні української культурної спадщини. Про це повідомляє ArtNews.
У позові стверджується, що розграбування, яке триває з початку вторгнення у 2022 році, було "сплановано на найвищому рівні російської держави". Французька організація вимагає видачі ордерів на арешт президента Росії Володимира Путіна та восьми високопоставлених російських чиновників, причетних до цих дій.
Ці дії можна класифікувати як воєнні злочини згідно з міжнародним правом. Під керівництвом Володимира Путіна, у реалізації цієї політики систематичного розграбування беруть участь високопосадовці Міністерства культури Росії, директори великих музеїв і навіть Сергій Наришкін, керівник російської зовнішньої розвідки, — заявила група.
Масштаби руйнувань та вивезення культурних цінностей
За даними ЮНЕСКО, з лютого 2022 року по червень 2025 року в Україні пошкоджено 501 культурну пам'ятку. Серед них:
- 151 релігійний об'єкт,
- 262 будівлі історичного та/або мистецького значення,
- 34 музеї,
- 33 пам'ятники,
- 18 бібліотек,
- один архів,
- дві археологічні пам'ятки.
В організації підкреслили, що вторгнення Росії призвело до найбільшого розграбування культурної спадщини в Європі під час міжнародного збройного конфлікту з часів Другої світової війни.
Надії на реакцію МКС
За словами координатора ініціативи "Pour l’Ukraine, pour leur liberté et la nôtre!" Крістіана Кастанья, юристи впевнені, що прокуратура МКС працюватиме над цим позовом. Крістіан зазначив, що ця робота подібна до тієї, коли МКС працював над виданням двох ордерів на арешт Путіна через незаконне вивезення українських дітей. Тоді Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що ці ордери допомогли повернути майже 400 з понад 19 тисяч депортованих дітей.
Нагадаємо, СБУ повідомила про підозру російським адміралам за обстріли об’єктів ЮНЕСКО в Одесі
Ростислав Шваник - pravdatutnews.com