Продуктові картки в Україні: повернення в СРСР чи крок у майбутнє (відео)

Продуктові картки в Україні: повернення в СРСР чи крок у майбутнє (відео)
Уряд може ввести фінансову підтримку найбідніших категорій населення за аналогією із "єПідтримкою", але чи справді такий крок є потрібним і виправданим — розповідаємо у статті.

На тлі різкого здорожчання продуктів в Україні заговорили про впровадження цільової підтримки на кшталт продуктових чеків або продуктових карток (food stamps).

Найбільшого ажіотажу тема продуктових карток досягла в січні цього року, коли стрімко зросли ціни на продукти в країні. Зараз же — нових пояснень, механізму впровадження чи додаткової інформації від влади фактично немає. 

"ПравдаТУТ News" вирішила допомогти розібратися в темі продуктових карток, зокрема з'ясувавши навіщо їх вводити, які для цього існують передумови та чи справді така система буде ефективною.

Навіщо їх узагалі вводити

Раніше радник президента України Володимира Зеленського з економічних питань Олег Устенко пояснював, що у світі й Україні зокрема, прогресує інфляція.

Поточний рік - рік серйозних інфляційних викликів, оскільки ми спостерігаємо високий рівень інфляції в основних емісійних центрах. А ми фактично імпортуємо цю інфляцію з емісійних центрів. Динаміка інфляції за сировинною групою, особливо продовольчою, очікується у бік збільшення, що, звісно, вдарить по гаманцях людей не лише в Україні, а й у всьому світі, – заявив Устенко.

За його словами, світове зростання цін на продовольство неминуче і прогнозують, що вартість сировинних товарів 2022 року зросте на 10-20%.

З огляду на те, що продовольча група в українському споживчому кошику більш ніж вагома – майже 50%, таке збільшення цін може стати серйозним інфляційним шоком, - каже радник.

Відповідно як антикризовий засіб в Україні можуть розглянути впровадження системи продуктових карток.

Для кого і як їх видаватимуть

Позиція в Офісі Президента стосовно продуктових карток доволі чітка: передусім мають отримати підтримку найбільш вразливі та незахищені верстви населення.

Можна розподіляти (гроші) через субсидії... Можна розподіляти за методом просто перерахунку на банківські рахунки... Можна і через "Дію". Єдина проблема полягає в тому, чи всі будуть мати можливість її використовувати. Тому, можливо, її будуть використовувати через різні додаткові напрямки, — пояснив Устенко.

Ми що знову в СРСР?

Не в СРСР, але радше в США. Принаймні так заявив уже згаданий Олег Устенко

Річ у тому, що карткова система в СРСР функціонувала в умовах дефіциту мала на меті допомогти громадянам отримати рівний доступ до продуктів. Тобто картки не дозволяли людям безкоштовно отримувати продукти, але натомість гарантували, що якщо людина прийде до магазину з грошима за конкретним продуктом, то він буде на складі у необхідній кількості.

Якщо дуже коротко: ніяких талонів не буде, перше. Друге: якщо говорити з приводу Радянського Союзу, то там мова йшла про талони, там був дефіцит, там треба було годувати населення – тому там було розподілення товарів.

Тобто food stamps чи продуктові картки в США – це не про дефіцит, але про підтримку малозабезпечених верств населення. Відтак люди отримують певну суму грошей, яку зможуть витратити виключно на продукти (за аналогією коштів з єПідтримки, які можна витратити лише на конкретні категорії товарів та послуг).

Зараховуються на рахунок гроші, які ти можеш використати в супермаркеті або продуктовому магазині, щоб сплатити лише продукти харчування. Це дуже обмежена програма, яка спрямована для найбідніших верств населення. Це підтримка. Якщо ж ми говоримо про радянську систему, то йшлося про нормований розподіл продуктів харчування. Це як земля та космос. Різні економічні категорії, - зауважив радник Президента.

І це допоможе?

Складно сказати напевне. Наприклад, економіст Олег Кущ таку ідею розкритикував.

Держава нібито допоможе найбіднішим, але внаслідок зростання цін, спровокованого такою допомогою, постраждає ще 40-50 відсотків людей, які перебувають у зоні так званої буферної бідності і яким ніхто не допомагатиме, — пояснив він.

Своєю чергою експерт з банків та банківського нагляду Євген Дубогриз звертає увагу, що виплату субсидій планують через цифровий додаток Дія та через банківську картку (нехай навіть віртуальну).

Не всім незаможним, особливо в селах, доступна така опція. А якщо опція і доступна, не факт, що в місцевому сільпо (не плутати з мережею) знайдеться банківський термінал. Теж психологічно-поведінковий нюанс, — підсумовує експерт.

Перевагами такої ініціативи є стимулювання економіки та можливість держави надавати безпосередню підтримку тим учасникам ринку, які потребують цього найбільше.

Отож поки невідомо, чи буде реалізована ідея із продуктовими картками в Україні. Цілком ймовірним є те, що уряд не піде на такий крок, натомість спрямувавши свої сили на врегулювання ціни на газ чи скорочення ПДВ на продукти першої необхідності, аби не допустити інфляції. 

Підтримай правду тут: https://www.patreon.com/pravdatutlviv 

Віра Коновал - pravdatutnews.com

Читайте також
У випадку війни з Росією, економіка ЄС дуже постраждає, — ексглава МВФ У випадку війни з Росією, економіка ЄС дуже постраждає, — ексглава МВФ
Від зростання цін на енергоносії та продукти харчування до економічних санкцій і шкоди, завданої інвестиційній довірі, наслідки можуть бути далекосяжними, але їх важко оцінити кількісно.
Інфляція в Україні: коли вдасться стабілізувати ціни на українському ринку Інфляція в Україні: коли вдасться стабілізувати ціни на українському ринку
Українські ціни на продовольчі продукти та товари щомісяця стрімко зростають. Зокрема в НБУ зазначають, що інфляція почне сповільнюватися лише восени у 2021 році.
Пік інфляційного сплеску припаде на третій квартал – Нацбанк Пік інфляційного сплеску припаде на третій квартал – Нацбанк
У 2021 році інфляція становитиме 8%, пік інфляційного сплеску припаде на 3 квартал року передусім через низьку минулорічну базі порівняння.
Loading...
Load next