Як будуть проходити вибори в умовах децентралізації?
Більше повноважень для місцевого самоврядування, тільки вже на новій адміністративно-територіальній основі. Реформа децентралізації відбулася, громади сформовані, тепер для того, щоб вони процвітали необхідно з відповідальністю обрати місцевих голів та депутатів.
Експерт з децентралізації Тарас Баранецький зазначає: «Вибори у місцеві ради відбуватимуться за різною системою, там є межа: до 10 тисяч виборців вибори відбуватимуться за системою мажоритарною, більше 10 тисяч виборців – це буде пропорційна система із особливою формою депутатів».
Повноваження кожної з державницьких ланок дещо зміняться. Експертам й досі остаточно незрозуміло, які функції матимуть районні ради після виборів.
Тарас Баранецький, експерт з децентралізації додає: «Колись ключові рішення приймалися районною радою, зараз ключові рішення будуть прийматися територіальною громадою, тому в цьому контексті дуже важливо, хто буде готовою отг і який буде склад ради територіальної громади».
Додамо, що реформу децентралізації виношували довго. На шляху до укрупнення територій довелося не лише підготувати усе до реформи, а й провести колосальну просвітницьку роботу із мешканцями.
Народний депутат України від «Європейської солідарності» Олег Синютка зазначає: «Децентралізація, напевно, була однією із найуспішніших реформ, які були проведені за попередні роки і вона дала реальні результати, люди отримали повноваження і реальні фінансові ресурси. Ми старалися не допустити волюнтаризму, ми старалися, щоб поділ на райони і громади відбувався за участю людей, а не без людей».
Вносить свої корективи до проведення місцевих виборів і зміни до відповідного кодексу. Зменшенням застави нардепи вирішили збільшити доступ до влади на місцевому рівні. А ще вперше в історії України дали право на подвійне висування: до обласної ради і до ради ОТГ. Кандидатам на міського голову дозволили бути самовисуванцем, якщо він бере участь у виборчому списку партії. Та разом з тим, фахівці занепокоєні такими кардинальними змінами і нововведеннями у такі короткі терміни до волевиявлення.
«Є міжнародні стандарти, зміни до виборчого законодавства не бажано приймати пізніше як за пів року, а навіть краще як за рік до виборів, до дня голосування, тобто ці рішення вже треба було прийняти ще у 19 році, а в нас 30 липня починається виборчий процес, а ми до сих пір приймаємо законодавчу базу», - Тарас Радь, аналітик громадянської мережі ОПОРА.
Нагадаємо, місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня.
Слідкуй за нами на Facebook, Telegram, Youtube і знай Правду.