Щоб повернути красу Карпат, треба не один десяток років. Знаєте чому?

Щоб повернути красу Карпат, треба не один десяток років. Знаєте чому?
Неподалік Львова, в селекційно-насіннєвому центрі вирощують майбутній ліс. Місяці кропіткої роботи  і як результат - тисячі нових дерев. Та от це лише на перший погляд усе доволі просто.

Неподалік Львова, в селекційно-насіннєвому центрі вирощують майбутній ліс. Місяці кропіткої роботи  і як результат - тисячі нових дерев. Та от це лише на перший погляд усе доволі просто. А насправді чимало зусиль потрібно навіть для вибору якісного насіння, яке видобувають з шишок.

«Сушильна камера, у неї, в ящики закладаються шишка. Температуру наставляємо, яка потрібна для кожної породи, вона там трошки відрізняється. І процес сушіння триває 15-20 годин», - розповідає Михайло Сплавінський, провідний інженер.

За цей час шишка встигає відкритися, після чого її поміщають в спеціальний барабан, де вибивають насіння, яке спочатку очищають та обробляють. А тоді вже зернятка висаджують в так звані касети. 

Їх поміщають у теплиці, де за ними спостерігають, поливають та обробляють. Для цього в центрі не так давно закупили необхідну техніку.

Певний час майбутні саджанці перебувають у теплиці, потім їх переносять на поля для дорощування. 

Провідний інженер Михайло Сплавінський додає:«Деревця, яким близько 3 місяців, ми на наступний тиждень будемо виносити все на поле дорощування. А вже на наступний рік ці деревці будуть готові для висадки в ліс».

Для вирощування однієї породи необхідно пів року, для деяких кілька років, розповідає фахівець. При цьому  найсприятливіший час для висадки майбутнього лісу - осінь та весна, щоб грунт не був сухим. Працювати зараз стало набагато простіше, запевняє чоловік. Адже чимало етапів робіт - механізовані. 

«Порівняно, як ми колись робили це все наповнення було вручну. Тобто це мішки засипалися, шуфлями той торф розсипався по тих всіх лунках. І також посів виходив кожне зернятко окремо в лунку. По часу це було набагато довше. Якщо зараз, щоб одну теплицю засіяти нам вистачає близько тижня, то колись 7 чоловік робили майже місяць», - зазначає Михайло Сплавінський. 

Загалом в насіннєвому центрі вирощують близько 10 різних порід дерев, які уже згодом ростимуть у лісах Львівщини та не тільки. Наразі за рік в центрі вирощують близько півтора мільйона сіянців, та й це не усі можливості селекційно-насіннєвого центру, каже чоловік.

Загалом, щоб дерево досягло зрілості необхідно близько сотні років. 

«50 років це мінімум, коли молоді насадження настільки окріпнуть, що вони будуть дійсно виконувати в повній мірі свою лісозахисну функцію, грунтозберігаючу функцію. Це самий-самий мінімум. Людина, яка зараз працює в лісовому господарстві, вирубує дерево і садить на його місце нове,  вона знає, що це дерево досягне ось такого стану як зараз, через приблизно 100 років. В залежності від породи», - розповідає еколог-натураліст Ігор Антахович .

В Карпатах в основному повинні рости лісоутворюючі породи дерев. До прикладу, ялиця, бук та ялина.

До того ж, зі слів фахівця, неправильне ведення господарства, в певній мірі могло стати причиною нещодавніх повеней в західних областях.

Ігор Антахович, еколог-натураліст додає: «Накладаються ще певні нюанси рельєфу, власне складу грунтів, ухилів і так далі. Але основна, от 40% причин, ось таких от критичних наслідків - це той стан лісів, які знаходяться на даній території».

Тож, вирубуючи ліс, слід пам’ятати, що виростити його надзвичайно складно та довго. А кожне посаджене сьогодні дерево - це спадок для нащадків.

https://www.youtube.com/watch?v=jvT5kz72VXk

Авторка: Марічка Драбич

Слідкуй за нами на FacebookTelegramYoutube і знай Правду.

Читайте також
Запорізька АЕС відновила роботу 4-го енергоблоку після усунення несправності Запорізька АЕС відновила роботу 4-го енергоблоку після усунення несправності
Сумарна потужність генераторів ЗАЕС становить 5 765 мегават.
Російський "Газпром" скоротив транзит газу через Україну Російський "Газпром" скоротив транзит газу через Україну
Після запуску "Турецького Потоку" Газпром поступово почав зменшувати транзит газу через територію Україну.
Loading...
Load next