Як підготуватися до зими без світла: поради експертів
Атаки на енергетичну інфраструктуру України тривають, і з настанням холодів ситуація може ускладнитися. Тому важливо бути готовими до можливих тривалих перебоїв з електропостачанням та опаленням. Ми зібрали корисні поради, як забезпечити базові потреби та зберегти комфорт навіть у найскладніших умовах
Як зберегти тепло в будинку?
Приватний будинок забезпечити теплом дещо легше, особливо якщо є пічне опалення. В такому випадку достатньо завчасно запастись необхідною кількістю дров та облаштувати зручне місце їхнього зберігання. Якщо у вашому будинку немає печі, можна купити буржуйку або встановити камін, для обох також необхідно зробити запас дров. Не забувайте про дотримання правил безпеки, аби уникнути загоряння та отруєння чадним газом!
А що робити жителям багатоповерхівок?
Перше нагальне питання - це утеплення будинку, яким має займатись балансоутримувач. Для ОСББ, які не мають на це бюджетів, є навіть урядові програми. Утеплення всього будинку дозволяє усунути всі "містки холоду" та забезпечити рівномірний захист від втрат тепла.
Також треба готувати до зими і власну оселю. Перевірте герметичність вікон, за необхідності змініть ущільнювачі на нові. Якщо у вас вікна з дерев'яними рамами - заклейте стики малярним скотчем. Пластикові вікна перелаштуйте на "зимовий режим", щоб вони закривались щільніше. Огляньте зовнішню ізоляцію вікон, за необхідності поновіть монтажну піну та силікон довкола рам, під зовнішнім та внутрішнім підвіконням.
Для підвищення ефективності радіаторів опалення рекомендується встановити за ними на стіні теплоізоляційний матеріал з відбиваючим ефектом, наприклад, алюфом. Це допоможе менше нагрівати стіну і більше віддавати тепла в центр кімнати.
Окрім цього, запасіться теплими ковдрами, грілками, термобілизною для комфортного перебування вдома та сну в період низьких температур. Гарним варіантом є придбання спального мішка, який зможе утримати стабільну і комфортну температуру тіла під час сну.
Чим забезпечити освітлення оселі?
Необхідно зробити запас базових речей: сірники, свічки, запальнички, ліхтарики, батарейки необхідних типів.
Є багато варіантів автономного освітлення, наприклад:
- LED-стрічки, які можна наклеїти на необхідні зони у квартирі.
- Кемпінгові ліхтарі, обладнані підвісами або магнітами для зручного розташування. Більшість моделей мають різноманітні режими освітлення, включаючи регулювання яскравості та зміну тону тощо. Крім того, багато з цих ліхтарів можна використовувати як повербанк для зарядки інших пристроїв.
- Акумуляторні лампочки, які можна вкрутити безпосередньо в звичайні патрони. Вони функціонують як звичайні лампочки, але мають вбудований акумулятор. За наявності електроенергії ці лампочки працюють та одночасно заряджаються. У разі відключення електрики вони автоматично переходять на живлення від акумулятора і продовжують освітлювати приміщення протягом певного часу без необхідності ручного перемикання.
- Ліхтарі із сонячними панелями як екологічна альтернатива повної автономності.
Подбайте про альтернативні джерела живлення для ваших електронних пристроїв: повербанки різної ємності, змінні акумулятори для пристроїв, якісні батарейки з тривалим терміном зберігання, універсальні перехідники та адаптери.
За наявності більшого бюджету та потреби забезпечити енергією більше пристроїв, розгляньте придбання портативної зарядної станції з високою ємністю.
Для забезпечення електроенергією потужних побутових приладів, таких як бойлер, котел чи холодильник, іноді використовують систему з автомобільного акумулятора та інвертора. Однак важливо зазначити, що таке рішення може бути небезпечним при неправильному підборі, експлуатації та зберіганні вдома. Існує ризик виникнення вибуху та пожежі. Наполегливо рекомендуємо звертатися до професійних фахівців для встановлення та обслуговування подібних систем резервного живлення, щоб гарантувати безпеку та ефективність їх роботи.
Нагадуємо, що суб’єкти господарювання (ОСББ та ЖБК) можуть отримати кредит на енергозберігаюче обладнання по державній програмі «Доступні кредити 5-7-9».
Для забезпечення стабільного доступу до інтернету під час перебоїв з електропостачанням існує кілька рішень:
- Встановлення оптоволоконного з'єднання, яке менш вразливе до електричних перебоїв.
- Оснащення обладнання інтернет-провайдера резервними акумуляторами, що дозволяє підтримувати зв'язок протягом кількох годин після відключення електроенергії.
На випадок критичної ситуації рекомендуємо мати портативне радіо на батарейках. Ви зможете отримувати важливі новини та оповіщення про повітряну тривогу за відсутності електроенергії та інтернету.
Під час знеструмлень у більшості випадків зникає тиск води.
Вирішити це питання можна на рівні балансоутримувача, забезпечивши насоси акумуляторами. Але, незважаючи на це, варто мати запас питної та технічної води, надійно упакованої у бутлі. Також рекомендується придбати спеціальні очисні таблетки для води. Якщо у вас велика сім'я, розгляньте можливість придбання великої ємності для води з краном, та портативного душу. Для особистої гігієни зробіть запас сухих та вологих серветок.
Приготування їжі під час блекаутів
Найкомфортніше почуваються мешканці квартир, забезпечених газом. Власникам електроплит варто придбати портативну газову плитку зі спеціальними газовими балонxbrfvb.Додатково рекомендується зробити запас їжі, яка не потребує приготування або вимагає мінімум води та має тривалий термін зберігання без особливих умов. Такі продукти включають каші та вермішель швидкого приготування, м'ясні, рибні та овочеві консерви, сухарі, печиво, шоколад, сухофрукти. Важливо також мати термос для зберігання теплої води, яку можна використовувати для приготування чаю або їжі.
Окрім цього, запасіться засобами першої допомоги та готівкою.
Нагадуємо правила безпеки під час знеструмлень взимку:
- Уникайте використання непризначених для обігріву пристроїв, таких як газові плити чи відкриті конфорки. Це може призвести до отруєння чадним газом або пожежі.
- Категорично заборонено встановлювати в квартирах "буржуйки", бензинові чи дизельні генератори, а також використовувати газові балони. Ці пристрої створюють високий ризик пожежі та отруєння.
- Обережно користуйтесь електрообігрівачами. Не вмикайте одночасно кілька потужних приладів, щоб запобігти перевантаженню електромережі та можливому короткому замиканню. Тримайте легкозаймисті предмети подалі від обігрівачів.
- Відмовтесь від вживання алкоголю з метою зігрівання. Це небезпечна омана, яка може призвести до переохолодження організму.
- Забезпечте житло вогнегасниками.
- Навчіть дітей правилам пожежної безпеки та поводження з електроприладами.
- Дотримання цих правил допоможе значно знизити ризик нещасних випадків та зберегти ваше життя і здоров'я.
Нагадаємо, Українці виступають за скасування переведення годинників — опитування
Софія Ратинська - pravdatutnews.com