Державні закупівлі 2024: хто виграє мільярдні тендери

Державні закупівлі 2024: хто виграє мільярдні тендери
Аналітики YouControl проаналізували 150 найбільших закупівель 2024 року в Prozorro (без оборонних). Найдорожчий лот – 14,6 млрд грн – виграло ТОВ "Енерго збут транс". У трьох переможців виявлено зв’язки з РФ та Білоруссю

Аналітики R&D-центру YouControl, використовуючи дані електронної системи Prozorro, проаналізували 150 найбільших публічних закупівель 2024 року. До вибірки не включали 30 процедур, пов’язаних з оборонними закупівлями. Найдорожчий лот на суму 14,6 млрд грн виграло ТОВ "Енерго збут транс". Також у трьох компаній-переможців виявлено фактори ризику щодо зв’язків із Росією та Білоруссю. 

Розподіл закупівель за напрямками

Загальна сума 120 досліджених тендерів склала 65 млрд грн. Переможцями стали 95 компаній, деякі з яких отримали кілька контрактів. Основними напрямками закупівель стали:

  • Енергетика (нафтопродукти, паливо, електроенергія) – 30 млрд грн (46%).
  • Будівництво та ремонт – 18,2 млрд грн (28,1%).
  • Транспортні послуги та логістика – 6,7 млрд грн (10,3%).

Найбільше переможців зареєстровані в Києві (44), Дніпропетровській (14) та Одеській (11) областях.

Зв’язки переможців із фінансово-промисловими групами

За даними аналітичної системи YouControl, 19 компаній-переможців державних закупівель у 2024 році пов’язані із 16 фінансово-промисловими групами. Деякі групи мали у складі по кілька компаній, що вигравали тендери.

Так, дві компанії зі складу ФПГ "Група родини Рева" "ТОВ НВП ГАРАНТ-ЕНЕРГО" та "ТОВ ГАРАНТ ЕНЕРГО" – стали переможцями двох закупівель на суму 374 млн грн.

Попри те, що значна частина закупівель стосувалася енергетики, 7 із 10 найдорожчих процедур припали на будівництво та ремонт доріг.

Найбільші тендери:

Крім того, ТОВ "ГАЗОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ "НАФТОГАЗ ТРЕЙДИНГ" виграло чотири тендери "Укртрансгазу" на загальну суму 2,4 млрд грн. Також ТОВ "ТРЕЙД ЕНЕРДЖІ СОЛЮШН" отримало чотири контракти на 1,4 млрд грн, забезпечуючи електроенергію для обленерго, пов’язаних із ФПГ "ВС Енерджі Інтернейшнл", яка перебуває під санкціями РНБО.

Російський слід у публічних закупівлях

ТОВ "ДОРЕКС-БЕЗПЕКА РУХУ" стало переможцем тендеру на 165,1 млн грн на ремонт і технічне обслуговування дорожньої інфраструктури для Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Житомирській області. До 2008 року одним із учасників цієї компанії був громадянин Білорусі Андрій Сарнацький.

Згідно з рішенням Київського апеляційного суду від 16 жовтня 2023 року, підприємство фігурує як один із учасників організованої злочинної групи, що намагалася незаконно заволодіти коштами територіальної громади Києва. Ці кошти призначалися на капітальний ремонт парків, скверів та благоустрій, замовником яких виступало КО “Київзеленбуд”.

Ще один приклад впливу міжнародних зв’язків на українські компанії – ТОВ "ІНТЕРПАЙП УКРАЇНА". Фактор належності до міжнародної групи, в складі якої є компанія, зареєстрована за законодавством РФ, вплинув на її діяльність. Бенефіціаром підприємства є колишній народний депутат України Віктор Пінчук, ключова фігура групи “Істван”. Учасником української компанії виступає INTERPIPE LIMITED, зареєстрована на Кіпрі. Водночас ця ж фірма є учасницею російського ООО "ИНТЕРПАЙП-М", що згадується у звіті INTERPIPE HOLDINGS PLC, оприлюдненому на офіційному сайті групи.

Нагадаємо, Податкові перевірки 2025: кого перевірятимуть і що потрібно знати платнику податків

Олена Стебніцька - pravdatutnews.com

Читайте також
У Мін’юсті пояснили як отримати паспорт старого зразка замість ID-картки
Відмовлятись від паспорта нового зразку можна лише через релігійні переконання
Які країни відкриті для українських туристів
Міністерство закордонних справ України назвало нові напрямки. Зараз до списку 104 дозволених 104 країни додались 9 нових.
Loading...
Load next