Стратегія росту бізнесу в період змін та турбулентності

Стратегія росту бізнесу в період змін та турбулентності

Бізнес — це живий організм, існування якого весь час переплітається з різними несподіваними викликами, змінами, інколи штормами. У такі непевні періоди для бізнесу важливо не просто вижити, а навчитися шукати нові можливості та шляхи росту.

Правда в тому, що бізнес в умовах турбулентності — це той самий бізнес, але всі процеси відбуваються у кілька разів швидше. Якщо у вас до періоду змін щось працювало “не дуже”, чи були якісь “пробоїни” в компанії, то нестабільна ситуація все помножує на 100. Тоді й виникає питання: як рости бізнесу у період турбулентності? Відповідь буде одна — завдяки стратегії. Розберемося, чому стратегія така важлива і як зробити так, щоб вона працювала.

  • Стратегія — це шлях до мети. Який би не був період, будь-якому бізнесу потрібно розуміти: а) до якої мети він іде; б) що конкретно робити для її досягнення. Бізнес не може існувати заради існування. У нього мають бути встановлені чіткі цілі для зростання. Постановка цілей і розробка стратегії їх досягнення — це найважливіше завдання, яке виконують на стратегічній сесії. І варто зрозуміти, що стратегію потрібно розробляти і коли бізнес хоче зростати, і коли він вже виріс. Навіть, якщо показники компанії ростуть, є позитивна динаміка, але немає стратегії, то швидше за все ви самі не розумієте, завдяки чому зростаєте, що в бізнесі працює, а що — ні. Наявність стратегії дозволяє не застрягати в операційній діяльності, а сформувати свій погляд на те, як бізнес буде зростати далі,  що стане рушійною силою розвитку,  які суттєві зміни потрібні вашому продукту.

Стратегія росту — це розуміння того, як ваш бізнес буде зростати в будь-якому середовищі, в період будь-якої турбулентності.  

  • Всі помиляються! Може у вас була стратегія, але не вдалося сповна її реалізувати. Чи поставлених цілей не вдалося досягти. Або вони були недосяжні. Ок, таке буває. Можливо щось не врахували, щось недооцінили. Варто зрозуміти, що пішло не так, проаналізувати ситуацію і сформувати новий план дій. Або змінити цілі. Таке теж буває!

Наприклад, Uber, який спочатку позиціонував себе як сервіс для виклику лімузинів, мав серйозні виклики, доки не переорієнтувався на масовий ринок і запропонував більш доступні поїздки. Важливо дивитись на те, що відбувається навколо та адаптувати свою стратегію й бізнес-модель. Якщо робити “так, як робили завжди” (і план працював!), то це не гарантія того, що він спрацює і в майбутньому.

Неможливо зрозуміти, що ти йдеш не туди і не в такому темпі, якщо ти не поставив мети, якщо не сформував той самий план дій.

  • Де ви зараз є? Щоб зрозуміти, в якому стані ваш бізнес сьогодні, потрібно подивитися на стан речей усвідомлено і під іншим кутом. Щоб рухатися в напрямку своїх цілей, потрібно дуже реалістично свідомо оцінювати ситуацію (які продажі, які відгуки, що робить команда, що роблять конкуренти і так далі), в якій конкретно бізнес перебуває.

Стратегія це про те, де компанія хоче бути у майбутньому. Але перед тим, як будувати плани, потрібно оцінити сильні і слабкі сторони вашої компанії, можливості, ризики, виклики ззовні. 

Дослідити стан компанії — не означає вивчити всі звіти, графіки та показники (хоча це також), але й зробити опитування серед працівників (чи розуміють вони цілі компанії), взяти до уваги відгуки клієнтів, врахувати ініціативи партнерів. Комплексний підхід допоможе вибрати правильний напрямок розвитку.

  • Коли розпочати стратегування? Стратегування — постійний процес, і якщо ви не приділяли уваги стратегії раніше, то найкращий момент розпочати — сьогодні! Хоча є такий нюанс, що більшість компаній відштовхується від річних планів. Тоді процес стратегування починати найкраще саме наприкінці поточного року (жовтень, листопад, грудень). Важливо встигнути розробити перелік стратегічних ініціатив та вписати їх реалізацію в свій ресурсний план. 

Найефективнішим інструментом стратегування є проведення стратегічної сесії. І хоча стратегічна сесія — не панацея, але це підхід, який завжди допомагає синхронізувати команду, сформувати єдине бачення цілі та розуміння шляху до її досягнення.

  • Кого кликати на стратегічну сесію? Ідеально для стратегічної сесії — це 10-15 (до 20) людей з команди. І це можуть бути не лише керівники відділів. 

Наприклад, якщо говорити про компанію, яка працює в сегменті роздрібної торгівлі, то на стратегічну сесію варто запросити не лише керівників ключових підрозділів, але й кількох керівників магазинів. Ці люди мають унікальний досвід роботи безпосередньо з клієнтами, розуміють їхні потреби та болі. Конкретно їхні ідеї про покращення обслуговування та клієнтського досвіду в магазинах, можуть бути одними з найважливіших для формування конкурентної переваги та подальшого шляху розвитку компанії.

Такий підхід демонструє, як залучення активних і досвідчених працівників із різних рівнів компанії може значно підвищити ефективність стратегічної сесії.

Запросіть на стратегічну сесію співробітників з високим рівнем довіри та авторитету в команді — їхня думка часто стає каталізатором для дискусій, а їхній авторитет допомагає донести рішення до всієї компанії. 

  • Як підготуватися до стратегічної сесії? Готуватися точно потрібно! Але чого точно не варто робити, так це формувати величезні обсяги даних, звітів, аналітики і таке інше. Важливо, щоб учасники стратегічної сесії (члени команди) не відчували тиску зі сторони керівника. Тоді можна буде визначити наявність в команді розуміння того, куди рухається компанія, які в неї цілі, що їм допомагає і що перешкоджає досягати цих цілей. Стратег-модератор може зібрати інформацію через анкетування чи окремі зустрічі.

Можна підготуватися і провести стратегічну сесію власними силами, але наскільки це буде якісно та професійно? Я раджу проходити цей шлях з досвідченим стратегом (принаймні вперше), який допоможе не пропустити важливого і подивитися на бізнес зі сторони. 

  • Потрібна методичка? Стратегічні сесії бувають про різне: про візію та цілі, про дослідження цільової аудиторії, про розробку бренд-моделі, пошуки конкурентної переваги і т. д. І щоразу буде застосовуватися інша методологія. Найважливіше, що успішна методологія “на старті” включає повне розуміння того, які питання ви будете опрацьовувати, який буде формат роботи, що за чим буде йти (коли мозковий штурм, коли ділення на групи, коли спільна робота).

Стратегічна сесія — це жива групова робота. І щоб вона була ефективною, то має бути підготовлений перелік завдань та визначений чіткий час їх виконання. В іншому разі відсутність методології приведе не до того результату. 

  • Тепер бізнес буде успішно рости? У вас відбулася стратегічна сесія, ви згенерували певні рішення, зафіксували нові ідеї, призначили відповідальних. Але все це залишається десь там на фліпчартах, на стікерах, на дошці Miro чи флешці. 

А всю інформацію потрібно зібрати в один документ і представити своїй команді. Звісно, що якісь фінансові цілі можна не показувати всім працівникам, але основні зміни — обов'язково. Реалізовує стратегію вся компанія. Кожна людина має розуміти, який вклад вона робить для досягнення цілей компанії.

Уявіть собі футбольну команду. Тренер ставить перед командою ціль — виграти чемпіонат. Але для досягнення цілі недостатньо лише кілька талановитих окремих гравців. Кожен футболіст, від воротаря до нападника, повинен чітко розуміти свою роль у команді, стратегію гри та як його дії впливають на загальний результат. Тільки тоді команда досягає успіху.

Одна з найчастіших помилок нереалізованої стратегії — це коли 10 людей щось собі обговорили і вирішили, але більше нікому про це не сказали. 

  • УВАГА! Контроль. Досягнення та просування до цілей потрібно контролювати щонайменше раз в місяць, а краще щотижня. Керівникам відділів або власникам компанії. Тут потрібна відкрита комунікація з командою, планові робочі зустрічі, звітні зустрічі. Щоб це все було легше і для команди, і для керівництва, то варто забезпечити відповідне навчання команди. Важливо, щоб ці щотижневі звітні зустрічі не перетворити на “посиділи й поговорили”, а були результативні, мали план і формат проведення.

Якщо в компанії немає культури управління стратегічними змінами, то операційні процеси (щоденні обов’язки) “з’їдять” стратегічні зміни. 

Детально про реалізацію стратегії та секрети ефективного поєднання операційної діяльності та стратегічних планів ми розкажемо в наступній статті.

Висновок: стратегування — це постійний процес. Не відкладайте, а почніть рости вже сьогодні. Важливо регулярно переглядати і коригувати свою стратегію, щоб вона була актуальною та сприяла досягненням цілей. Тому ми щоразу радіємо, коли українські бізнесу приходить до нас на стратегування, шукаючи нові стратегічні можливості на нових ринках, адже вони з'являються постійно. 

Вікторія Шалютіна, стратег агенції Myroniuk.consulting.

Читайте також
​​Як змінилися ціни у кав’ярнях України за час пандемії ​​Як змінилися ціни у кав’ярнях України за час пандемії
В Україні дослідили, як карантин повпливав на ціни у кав’ярнях та як змінився середній чек. 
Loading...
Load next