Перше видання «Мойсея» 1905 року з автографом каменяра подарували львівському «Дому Франка»

Пам’ять відомого каменяра вшанували у Львові. Щороку у «Домі Франка» проводять святкування його уродин, та цей рік для музею став особливим. Нині тут презентували унікальний експонат – першовидання поеми «Мойсей» 1905 року.
Директор «Дому Франка» Богдан Тихолоз пояснив: "Унікальне воно тим, що містить автограф, власноручний підпис Івана Франка іншому великому українцеві Євгенові Чикаленку. Євген Чикаленко – автор гасла : «Любити Україну не тільки до глибини душі, а й до глибини своєї кишені, й тому це видання було придбане на аукціоні за підтримки меценатів. Ми багато говоримо про потребу підтримки культури, але є не так багато людей, які діяльно вміють це робити".
Також за підтримки Миколи Княжицького провели реставрацію портрету Євгена Чикаленка. Сьогодні цей малярський твір став частиною експозиції.
Народний депутат України від «Європейської Солідарності» Микола Княжицький зазначив: "Людина, яка була Мойсеєм для українців Галичини. Людина, яка дуже глибоко розуміла Наддніпрянщину, яка була відомим публіцистом, журналістом, благодійником, автором блискучої земельної реформи – Чикаленко. Хоча, і у Львові він багато робив, і на Гуцульщині. Ці люди, які товаришують між собою – це і є символ соборності України".
Ці експонати були придбані на аукціоні. У «Домі Франка» зазначають, що вони є надзвичайно рідкісними. Так, Марія, яка присвятила майже шістдесят років творчості українського письменника, розповідає: не вірила, що таку річ ще можна десь знайти.
Також вона додала: "В наш час дістати автограф Івана Франка, а ще й книжку, яку він подарував Чикаленку – цьому немає ціни. Поема «Мойсей» вважається найкращим твором письменника. Твір, який Франко сам любив. Твір, у якому Франко передбачив майбутнє України".
Іван Франко та Євген Чикаленко зробили чималий внесок в українську історію та культуру. Тож ми маємо брати з них приклад, – зазначає Олег Синютка.
"Вони вірили в Україну і точно знали, що повинні зробити все можливе, щоб наша країна перемогла. Те, що тоді їм невдалося сповна, ми сьогодні маємо зробити, тому що, тоді був закладений фундамент", - пояснив народний депутат України від «Європейської Солідарності».
Додамо, що вартість першовидання «Мойсею» Івана Франка становила понад 65 тисяч гривень. Вартість реставрації портрета Євгена Чикаленка – 18 тисяч. У «Домі Франка» запевняють, що найближчим часом для таких цінних експонатів тут підготують особливе місце та створять постійну виставку.
Слідкуй за нами на Facebook, Telegram, Youtube і знай Правду.



