В Україні планують досягти європейського рівня гарантування вкладів для фізичних осіб
Про деталі збільшення суми гарантування в інтерв'ю порталу Minfin.com.ua розповіла директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлана Рекрут.
Проєктом закону передбачається 400 тис. грн з дати голосування і 600 тис. грн з початку 2023 року. Тобто, 600 тис. - це не мрія, а реальний план. При тому, що наша стратегічна мета - досягти європейського рівня гарантування вкладів — 100 тис. євро, - заявила Рекрут.
Відомо, що рішення про конкретну гарантовану суму залежить від комплексу факторів, прийнятих у всьому світі:
- По-перше, сума гарантування повинна не менше ніж у 5 разів перевищувати ВВП на душу населення. Сьогоднішні 200 тис. грн — це набагато нижче світового бенчмарку. Нижче нас із європейських країн лише Молдова — 2,3 тис. євро.
- По-друге, покриття за кількістю вкладів. Тут з покриттям понад 98% ми були завжди в "топі" через надмірно велику кількість дрібних вкладів у банківській системі.
- По-третє, покриття за сумою вкладів згідно зі світовою практикою повинно бути 50−60%. В Україні воно становить 40%.
Після підвищення до 400 тис. грн — це буде близько 55,5%, до 600 тис. грн — понад 60%, залежно від динаміки і структури депозитів. Існує думка, що вище за цю межу йти не варто, оскільки в такому випадку вкладники припиняють нести відповідальність за вибір банку, а банки прийматимуть на себе надмірні ризики, - наголосила Світлана Рекрут.
Окрім цього, як зауважила директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Рекрут враховується фінансовий стан Фонду: скільки резервних активів є в наявності. Фонд повинен мати змогу покрити виплати в нормальних і кризових умовах без держпозик, що можна виконати при збільшенні до 600 тисяч гривень.
Зауважимо, що у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, згідно з яким пропонується поступове збільшення суми гарантування вкладів фізичних осіб з 200 тисяч гривень до 400 тисяч грн одразу, а з 2023 року вже до 600 тисяч гривень.